Alkali ile aktive edilmiş yüksek fırın cürufu geopolimer harçların mekanik ve durabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and durability properties of alkali activated blast furnace slag mortars
- Tez No: 506168
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ, DOÇ. DR. CAHİT BİLİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Geopolimer harçlar, çimento kullanılmadan alümin ve silis içeren malzemelerin alkalilerle aktivasyonu ile üretilen harçlardır. Yüksek fırın cürufu (YFC) geopolimer harçlar, sodyum meta silikat, sodyum hidroksit vb. alkalilerle aktive edilmektedir. Bu çalışmada öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (ÖGYFC) sodyum meta silikat ile alkali aktive edilerek mekanik ve durabilite özellikleri araştırılmıştır. Mekanik deneylerin uygulamasında farklı sodyum oranları seçilerek, harç karışımına farklı şekillerde ilave edilmiştir. Mekanik deneyler sonucunda optimum sodyum oranları belirlenmiştir. %4, %8 ve %12 sodyum oranlı harç karışımları üretilerek 1 gün etüvde 75 °C'de, 28 gün suda ve 28 gün havada kür edilerek durabilite deneyleri uygulanmıştır. Çalışma kapsamında, rötre, aşınma, asit etkisi, baz etkisi, karbonatlaşma, hızlı klor geçirimliliği, yüksek sıcaklık, ıslanma-kuruma, birim hacim ağırlık, kılcal su emme ve işlenebilirlik deneyleri yapılmıştır. Ayrıca geopolimer harçların sonuçlarını kıyaslamak amacıyla Portland çimentolu (CEM I 42.5 R) kontrol harçları üretilmiştir. Yüksek fırın cüruflu geopolimer harçların kontrol harçlarına nazaran çok daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geopolymer mortars are cement-free mortars produced by the activation of alumina and silica-containing materials with alkalis. Blast furnace slag geopolymer mortars are activated by alkalis such as sodium meta silicate, sodium hydroxide. In this study, mechanical and durability properties of ground granulated blast furnace slag (GGBFS) were investigated by the activation of alkali with sodium meta silicate. During the execution of mechanical experiments, different sodium ratios were chosen and added to the mortar mixture in different forms. As a result of mechanical experiments, optimum sodium ratios were determined. Mortars mixed with 4, 8 and 12 percent of sodium were prepared and durability tests were carried out by curing in oven at 75ºC for 1 day, in water for 28 days and in air for 28 days. Within the scope of the study, shrinkage, abrasion, acid effect, base effect, carbonation, rapid chlorine permeability, high temperature, wetting-drying, unit volume weight, capillary water absorption and workability tests were performed. In addition, Portland cement (CEM I 42.5 R) control mortars were produced to compare the results of geopolymer mortars. It has been determined that blast-furnace geopolymer mortars perform much better than control mortars.