Moksifloksasin ve metronizadol türü ilaçların kemometrik analizi
Moxifloxasine and metronidazole type drugs of chemometric analysis
- Tez No: 506167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ERTOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, kemometrik kalibrasyon yöntemleri (temel bileşen analizi yöntemi (PCA), temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), iki bileşenli ilaç maddesinden Moksifloksasin ve Metronidazolün aynı anda miktar tayinlerine hiç bir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulanmıştır ve bu yöntemler UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler Minitab 17, Panorama, XLSTAT adı verilen kemometrik programlar ile değerlendirilmiştir. Kalibrasyon setinin 200-700 nm aralığında absorpsiyon spektrumu kaydedildi. Kalibrasyon seti ve bu sete karşılık 200-450 nm aralığında elde edilen absorpsiyon verileri arasındaki ilişkiden yararlanılarak üç kemometrik kalibrasyon oluşturuldu. PCA, PCR ve PLS yöntemlerinin geçerliliği, Moksifloksasin ve Metronidazol içeren sentetik karışımların analiziyle gerçekleştirildi. PCR ve PLS yöntemlerinin Moksifloksasin ve Metronidazol karışımlarının analizine uygulamasında, PCR ve PLS için % geri kazanım sonuçları ile karşılık gelen standart sapma değerleri sırasıyla Parasetamol için % değerleri bulundu. Sonraki basamakta PCA, PCR ve PLS yöntemleri, Moksifloksasin ve Metronidazol ticari farmasötik preparattaki Moksifloksasin ve Metronidazol'ün aynı anda miktar tayinlerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, chemometric calibrations (PCA), basic component regression method (PCR), partial least squares method (PLS), Moxifloxacin and Metronidazolone from two component drugs The data obtained from UV Visible Field Spectroscopy methods were evaluated using chemometric programs called Minitab 17, Panorama, XLSTAT. The absorption spectrum was recorded at a range of 200-700 nm of the calibration set. Three chemometric calibrations were made using the correlation between the calibration set and the absorbance data obtained at a range of 200-450 nm versus this set. The validity of the PCA, PCR and PLS methods was assessed by analysis of synthetic mixtures containing Moxifloxacin and Metronidazole. In applying PCR and PLS methods to the analysis of mixtures of Moxifloxacin and Metronidazole, the% recovery results for PCR and PLS and the corresponding standard deviation values for paracetamol were%, respectively. In the next step PCA, PCR and PLS methods, Moxifloxacin and Metronidazole were applied to the same quantitative determinations of Moxifloxacin and Metronidazole in commercial pharmaceutical preparation.