Lise 9.sınıf öğrencilerinde biyoloji dersinde organik moleküllerle ilgili karşılaşılan kavram yanılgıları
The 9th grade high school students misconceptions about organic substances concept in biology
  1. Tez No: 506185
  2. Yazar: MUZAFFER GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Canlıların temel bileşenlerinden olan organik bileşikler lise 9. sınıf biyoloji dersindeki temel konulardan biri olup, temel kimya ve fizik bilgisi gerektiren birçok kavramı içermektedir. Öğrencilerin genelde kimya, fizik ve biyolojide ortak kullanılan atom, molekül, organik madde, element, kimyasal bağlar ve enerji ile ilgili kavramlarda kavram kargaşası yaşadıkları bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinde karşılaşılması muhtemel kavram yanılgıları ve sebeplerinin araştırılması amaçlanmıştır. Pilot bir çalışma özelliğine sahip bu çalışmada literatürde konu ile ilgili yapılan mevcut çalışmalar esas alınarak hazırlanan bir anket öğrencilere uygulanarak cevapları değerlendirilerek analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin organik bileşikler, bu bileşiklerin yapı ve fonksiyonları ile ilgili mevcut kimya, fizik ve çevresel deneyimlerden kazandıkları bilgi birikimleri arasında gerekli korelasyon bağlantıları kuramadıkları saptanmıştır. Öğrencilerde organik bileşikler konusu ile ilgili çeşitli kavram yanılgılarının olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin çoğunlukla aminoasitler, proteinler, karbonhidratlar ve yağların yapısal özellikleri ve fonksiyonları ile ilgili kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerde atom, molekül ve diğer temel kimyasal terimlerle organik bileşikler ve bunların hücrelerdeki fonksiyonları arasındaki ilişki, suyun organik bileşikler için gerekliliği, enzimlerin yapısal özellikleri ve çalışmaları ile ilgili kavram yanılgıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The organic molecules are the basic concept of 9th Grade High school Biology curriculum which it is covers some basic chemical, physical and biological concept and terminology. So far it has been detected that most of pupils have some sort of misconceptions about organic maters, element, chemical bonds, and energy. For this reason, the present study has been designated to investigate possible misconceptions about organic matter and their functions in cell metabolism. In this pilot study, a questionnaire has been developed accordance of present literature knowledge about organic substances misconceptions. The replies of pupils were assessed and given as Tables with the statically values. It has been found that most of 9th Grade students were short of to comment previous knowledge which earns their previously chemistry, physics, individually obtained environmental experiences. It has been also seen that pupils did not have enough basic knowledge to establish necessary correlations and connections in order to comment organic substances concept in Biology. There was some misconception detected related to cell metabolism of organic substances and their metabolic functions. Most frequently across misconceptions in the students were related to amino acids, carbohydrates, lipids structural and their functional properties. Also, atom, molecules, other chemical concepts, their cell functions, metabolic effects of cellular water were other sources of pupils misconceptions.