Sınıf öğretmenlerinin STEM odaklı mesleki gelişim süreçleri: bir eylem araştırması
STEM focused professional development process of elementary school teachers: An action research
  1. Tez No: 506186
  2. Yazar: MEHMET ARİF BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL SAİME ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırmada STEM uygulamalarının sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişimine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla aşağıdaki sorulara yanıt aranacaktır: 1. STEM odaklı eğitimin sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim sürecine etkilerine nelerdir? 2. Sınıf öğretmenlerinin verilen STEM eğitimi sürecine yönelik görüşleri nelerdir? 3. Sınıf öğretmenlerinin STEM eğitiminin uygulanabilirliğine yönelik görüşleri nelerdir? 4. Sınıf öğretmenlerine verilen STEM eğitiminin öğrencilere yansıması nasıl gerçekleşmiştir? Yöntem: Amaç daha önce belirlenmiş kuramsal bir çerçeve içerisinde sınıf öğretmenlerinin STEM odaklı mesleki gelişim süreçlerine olan etkilerini incelemek amacıyla eylem araştırması olarak belirlenmiştir. Bu süreçte araştırmacı ve uygulayıcılar yoğun etkileşim içindedirler. Uygulamada karşılaşılan sorunları, olayları takip ederek çözüm yolları ararlar. Bulgular: Araştırmada toplanan verilerden STEM eğitiminin uygulanabilirliğine, sınıf öğretmenlerine verilen STEM eğitimi sürecinin nasıl gerçekleştiğine, STEM eğitiminin sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine olan etkilerine, STEM eğitiminin öğrencilerin beceri gelişimini nasıl etkilediği yönünden bulgulara erişilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmaya katılan öğretmenlerin STEM eğitimini mesleki gelişim açısından faydalı buldukları fakat zaman, maddi yetersizlik gibi sıkıntılar yaşadıkları sonuçlarına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to determine the effects of STEM applications on the professional development of elementary school teachers. For this purpose, the following questions are asked: 1. What are the effects of the STEM focused education on the professional development process of elementary school teachers? 2. What are the opinions of elementary school teachers on the given STEM education process? 3. What is the elementary school teachers' opinion on the applicability of STEM education? 4. How did the reflection of the STEM education given to the elementary school teachers to the students? Method: The aim was to investigate the STEM-focused professional development processes of elementary school teachers within a pre-determined theoretical framework. The action research was determined as a method. In this process, researchers and practitioners are in intense interaction. Following the problems encountered in the application, follow the events and search for the solution. Results: Finding of this study suggests, the applicability of STEM education, how the process of STEM education given to elementary school teachers, the effects of STEM education on the professional development of elementary school teachers, and how STEM education influences the development of students skills. Conclusion and Suggestions: The participated stated that STEM education is effective for professional development, but they have experienced difficulties such as time and financial insufficiency.