4+4+4 eğitim sistemi içerisinde müzik dersine bakış açılarının değerlendirilmesi
The evoluation of perspectives on music lesson within the 4+4+4 education system
  1. Tez No: 506188
  2. Yazar: DİLEK SOĞUKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER KUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, mevcut eğitim sisteminin 2012 yılında 4+4+4 eğitim sistemi modeline dönüştürülmesiyle ortaya çıkan bir takım değişikliklerden müzik dersine ait olanlarını saptamak; ayrıca müzik öğretmenlerinin 4+4+4 eğitim sistemi içinde müzik dersine bakış açılarını değerlendirmek, bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Muğla ve Aydın ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinden ulaşılabilen 67 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların görüşlerini almak için görüşmeye dayalı anket formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiş, bu analizler esnasında tanımlayıcı istatistik ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda güncellenen Türk Eğitim Sisteminin (4+4+4), müzik öğretmenleri tarafından olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirildiğinde müzik eğitimi alanında sunacağı katkının genel itibariyle olumlu olmayacağı yönünde belirlenmiş; yapılan değişiklikler içinde seçmeli müzik dersinin seçilebilecek olması durumuna olumlu yaklaşıldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this research are to determine a couple of changes related to music lesson which resulted from changing the existing education system (in 2012) into“4+4+4”education system model; and also to evaluate the perspectives of music teachers on music lesson within the 4+4+4 education system, thus find out their views and opinions about it. The study group consist of 67 accessible music teachers in Muğla and Aydın, actively working at Primary, Middle and High Schools of the Ministery of National Education. In the research, an interview based questionnaire has been used in order to get the opinions of participants. The data gathered have been analyzed using the SPSS 20.0 programme, during this process descriptive statistics and“chi-square”tests have been used. As a result of the research, the positive and negative aspects of the updated Turkish education of music will not be positive. Within the changes made, a positive approach has been determined if music lesson can be elective. Suggestions have been given with regard to the results of the research.