Bireylerin finansal okuryazarlık, finansal eğitim ve finansal erişim düzeyleri üzerine bir araştırma: İstanbul ili örneği
Individuals of financial literacy, financial education and financial research on access level: The case of Istanbul
- Tez No: 506189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde finansal piyasalarda hızlı bir şekilde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler finansal sistemde yer alan bireylere çeşitli fırsatlar ve seçenekler sunmaktadır. Ekonomik hayatta ödeme sistemlerinden kredi kullanımına, alış veriş kültüründen yatırımlara kadar birçok farklı alanda finansal araç ve uygulamaların artması ve bu yeniliklerin beraberinde karmaşıklığı da getirmesi bireylerin sağlıklı finansal kararlar verebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu noktada bireyler için finansal eğitim ve finansal okuryazarlık her zamankinden daha gerekli hale gelmiştir. Bireylerin finansal sistem içinde bilinçli hareket edebilmeleri için piyasalardaki teknolojik gelişmeleri, finansal ürünlerin yapısını ve yenilikleri takip edebilmelidir. Emeklilik sisteminde riskin bireye geçmesi, sosyal güvenliğin azalması gibi durumlar bireylerin bilinçli finansal tüketici olabilmeleri ve gelecekteti ekonomik refahları için hayati önem de taşımaktadır. Bu noktada ekonomik sistem içindeki bireylerin tüm bu sorunlarına çözüm üretilmesi, fırsatları değerlendirebilmeleri ve alternatifler arasında seçim yapabilmeleri finansal okuryazar olabilmeleri ile mümkündür. Dolayısıyla finansal okuryazar olabilmeleri finansal eğitim almalarına bağlıdır. Finansal eğitim almış ve finansal okur yazarlığı yüksek olan bireylerin finansal hizmetlere de erişimi yüksek olacaktır. Bu çalışmada İstanbul ilinde yaşayan bireylerin finansal okuryazarlık, finansal eğitim ve finansal erişim düzeyinin belirlenmesi ve katılımcıların finansal okuryazarlık düzeyi ile demografik özellikleri açısından farklılıkların olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden ve finansal tüketici vasfına sahip olan 317 kişiye anket çalışması uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların finansal okuryazarlık seviyeleri düşüktür. Ayrıca finansal eğitim konusunda ve finansal erişim noktasında da tatmin edici bir sonuç elde edilememiştir. Çeşitli demografik özellikler kapsamında her üç değişkende de anlamlı farklıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, financial markets are constantly changing. These changes are offered to the individuals involved in the financial system with various opportunities and options. In economic life, the increasing use of credit, the use of credit, the culture of buying and selling, and the introduction of various financial instruments and applications in the field make it difficult for individuals to make sound financial decisions. At this point, financial education and financial literacy have become necessary for the individual. In order for individuals to act consciously within the financial system, technological developments in the markets must be able to follow the structure of financial products and innovations. Situations such as crossing the risky individual in the pension system and reducing social security are also vital for individuals to become conscious financial consumers and for their future economic well-being. At this point, it is possible that individuals within the economic system can solve all these problems, evaluate opportunities and choose financial alternatives from financial literacy. Therefore, financial literacy depends on financial education. Individuals with high financial literacy and financial literacy will also have access to financial services. In this research, it was analyzed whether there are differences in the financial literacy, financial education and financial access level of the individuals living in Istanbul and the financial literacy level and demographic characteristics of the participants. The survey was conducted by applying the questionnaire survey to 317 people living in Istanbul and having financial consumer qualification. According to the results of the study, participants' financial literacy levels are low. In addition, there is no satisfactory result in terms of financial education and financial access. Within the scope of various demographic characteristics, significant differences were found in all three variables.