Katı kültür fermentasyonu ile selüloz enzimi
- Tez No: 50620
- Danışmanlar: PROF.DR. Ş. SUHA SUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trichoderma reesei QM 9414 susu kullanılarak katı kültür fermantasyonu ile selülaz üretimi yapılmıştır. Katı kültür fermantasyonu ile üretim yapılmasının nedeni, yatırım maliyeti düşüklüğü, ürün verimliliğinin yüksek olması gibi sahip olduğu avantajlardan dolayıdır. Yapılan denemelerde farklı karbon kaynaklarının üretim ortamındaki etkisi, selüloz içerikli tarımsal atıkların alternatif karbon kaynağı olarak selülaz üretiminde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Pirinç kepeği, pirinç kavuzu ve odun talaşı gibi tarımsal atıklar karbon kaynağı olarak üretim ortamında denenmiş ve en yüksek aktiviteyi veren üretim ortam komponentleri ve konsantrasyonları belirlenmiştir. Denemeler boyunca buğday kepeği destek fazı olarak kullanılmıştır. %15 kristalin selülozun substrat olarak kullanıldığı ortamda 28°C'de 10 gün inkübasyon sonucu maksimum selülaz aktivitesi 4.54 FPU/ml bulunmuştur. Saf selülozik substrata kullanılmasından kaynaklanan enzim üretim maliyetini azaltmak amacıyla denenen farklı karbon kaynaklarından en iyi sonucu gürgen ağacı talaşı vermiştir. Gürgen talaşı içeren üretim ortamında maksimum selülaz aktivitesi 4.35 FPU/ml ve 66 FPU/g substrat olarak bulunmuştur. Bu ortam kompozisyonu; 3 g gürgen talaşı, 10 g buğday kepeği, 0.5 g linter ve 15 mi besin elementleri solüsyonu içermektedir. %2 spor inokülasyonunun yapıldığı ortamda üretim, 28°C'de 7 günlük inkübasyon sonucu gerçekleştirilmiştir. %30 gürgen talaşının karbon kaynağı olarak kullanıldığı ortamda, kristalin selüloz kullanılan ortama göre enzim üretim maliyetinde %80 kar sağlanmıştır. İnkübasyon süresinin de kısaldığı bu ortam ile yapılan üretimde, literatürde yer alan farklı substratlarla yapılan çalışmalara göre FPU/ml cinsinden %13; FPU/g substrat cinsinden %77 daha fazla aktivitede selülaz üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, cellulase was produced by solid state fermentation using Trichoderma reesei QM 9414 strain. Solid state fermentation has many advantages like low investment cost and high productivity. For this reason, solid state fermentation has been chosen for cellulase production. Some agricultural waste materials were tried as alternative carbon sources in the production of cellulase. The effect of different carbon sources on the medium was also examined. Rice bran, rice husk, sawdust were tried in the medium. And the medium which has the highest activity was identified. Throughout the experiments, wheat bran was used as support material. Maximum cellulase activity was found as 4.54 FPU/ml with the medium which contained crystalline cellulose as a substrate. Fermentation was carried out at 28°C for 10 days. It was observed that horn beech sawdust was the best carbon source. Cellulase activity was found to be 4.35 FPU/ml and 66 FPU/g substrate with the medium composed of 3 g horn beech sawdust, 10 g wheat bran, 0.5 g linter and 15 ml nutrient elements solution; inoculated by 2% spore suspension of Trichoderma reesei QM 9414 and incubated at 28°C for 7 days. 80% profit was obtained in the production of cellulase with the medium containing 30% horn beech sawdust in comparison with the medium which contains crystalline cellulose. In this study, cellulase activity was increased by 13% FPU/ml and 77% FPU/g substrate compared with other studies in the literature.