Etlik piliç karma yemlerinde ceviz küspesi kullanımının performans, bazı kesim ve karkas özellikleri ile et yağ asitleri kompozisyonuna etkileri
Effects of the use of walnut meal ın broıler dıets on performance, some slaughter and carcass characteristics and meat fatty acids composition
- Tez No: 919523
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ETLİK PİLİÇ KARMA YEMLERİNDE CEVİZ KÜSPESİ KULLANIMININ PERFORMANS, BAZI KESİM VE KARKAS ÖZELLİKLERİ İLE ET YAĞ ASİTLERİ KOMPOZİSYONUNA ETKİLERİ Bu çalışmada ticari etlik piliç (Ross 308) karma yemlerinde %2.5, 5.0, 7.5 ve 10 ceviz küspesi kullanımının performans, bazı kesim ve karkas özellikleri ile but eti et yağ ve amino asitleri kompozisyonuna etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada günlük yaştaki 175 adet Ross 308 erkek etlik civciv kullanılmıştır. Deneme grupları her birinde 7 hayvan bulunan 5tekerrürlü 5 muamele grubuna ayrılmıştır. Kontrol grubu (KT) ceviz küspesi (CK) içermeyen soya-mısır temeline dayalı bir yem ile muamele grupları ise KT rasyonuna %2.5 (2.5CK), %5.0 (5CK), %7.5 (7.5CK) veya %10 (10CK) kg ceviz küspesi içeren karma yem ile yemlenmiştir. Yem ve su serbest verilmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları etlik piliç karmalarında %7.5'a kadar ceviz küspesi kullanımının canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranını olumsuz etkilemediği (P>0.05), %10 kullanımının ise bu parametreleri olumsuz etkilediğini (P0.05), rakamsal olarak en düşük yem tüketimi %10 ceviz küspesi kullanılan gruptan elde edilmiştir. Farklı düzeylerde ceviz küspesi kullanımının karkas ağırlığı dışındaki karkas parametreleri üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Karkas ağırlığı bakımından %7.5'a kadar ceviz küspesi kullanımı bu parametreyi olumsuz etkilemezken, %10 kullanım olumsuz etkilemiştir (P0.05). Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas parametreleri, but eti yağ ve amino asit düzeylerini olumsuz etkilemeden etlik piliç karma yemlerinde %7.5 düzeyinde ceviz küspesi kullanılabileceği söylenebilir. Çalışmanın sonuçlarına göre gelecekte yapılacak çalışmalarda ceviz küspesine katı kültür fermantasyonu uygulayarak (selüloz ve tanen seviyelerini düşürerek) ve enzim ekleyerek, etlik piliç rasyonlarında ceviz küspesinin daha yüksek dozlarının kullanılması ile et kalite kriterleri, tat ve aroma özelliklerine etkileri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of using 2.5, 5.0, 7.5 and 10% walnut meal in commercial broiler chick (Ross 308) diets on performance, some slaughter and carcass characteristics and the composition of meat fatty acids and amino acids in thigh meat. In the experiment, 175 Ross 308 male broiler chicks of daily age were used. The experimental groups were divided into 5 treatment groups of 5 treatments with 7 animals in each group. The control group was fed a soya-corn based diet without walnut meal and the treatment groups were fed a mixed diet containing 2.5, 5.0, 7.5 or 10 % of walnut meal to the control diet. Feed and water were provided ad libitum. The results of the present study showed that the use of walnut meal up to 7.5% in broiler mixes did not adversely affect live weight, live weight gain and feed conversion ratio (P>0.05), while the use of 10% walnut meal adversely affected these parameters (P0.05) and the lowest feed intake was obtained from the group using 10% walnut meal. The effect of different levels of walnut meal on carcass parameters except arcass weight was found to be insignificant (P>0.05). In terms of carcass weight, the use of walnut meal up to 7.5% did not affect this parameter negatively, while 10% use negatively affected this parameter (P0.05). When the results are evaluated in general, it can be said that walnut meal can be used at 7.5% level in broiler mixed feeds without adversely affecting live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion ratio, carcass parameters, thigh meat fat and amino acid levels. According to the results of the study, in future studies, by applying solid culture fermentation to walnut meal (reducing cellulose and tannin levels) and adding enzymes, higher doses of walnut meal can be used in broiler diets and its effect on meat quality criteria, taste and aroma characteristics can be investigated.