Doğal kemik tozları kullanılarak sulu ortamdan boyar maddelerin adsorpsiyon yöntemiyle gideriminin incelenmesi
Investigation of adsorption methods by using natural bone powder in aqueous medium
- Tez No: 506298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada adsorpsiyon yöntemi ile Disperse blue B3R boyar maddenin giderimi kesikli bir sistemde çalışılmıştır. Adsorbent madde olarak Gökkuşağı Alabalığı (Onchorynchus mykiss) balık kemikleri kullanılmıştır. Farklı zaman, sıcaklık, pH, karıştırma hızı, adsorbent miktarı, boyar madde konsantrasyonu parametreleri denenerek optimum koşullar belirlenmiş ve en yüksek giderim verimi elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen deneysel veriler Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermlerine uygulanmış ve verilerin Langmuir izotermine uyum sağladığı görülmüştür. Adsorpsiyonda optimum ortam koşulları; başlangıç pH'ı 2.0, sıcaklık 30°C, giriş boya konsantrasyonu 100 mg/L, karıştırma hızı 200 rpm(devir/dakika) ve adsorbent konsantrasyonu 3 g/L olarak belirlenmiş ve %83'lük verim elde edilmiştir. Adsorpsiyon prosesinin yalancı ikinci dereceden kinetik modeline çok iyi uyduğu belirlenmiştir. Boyar madde adsorpsiyonunda kullanılan adsorbentin adsorpsiyon öncesi ve sonrası karakterizasyonu için SEM, FTIR, ve BET analizleri yapılmış ve bulgular karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the adsorption method was used in a system with a dispertive system of Disperse blue B3R stain. Rainbow trout (Onchorynchus mykiss) fish bones were used as an adsorbent substance. Optimum conditions were determined by trying different time, temperature, pH, mixing speed, adsorbent amount, and dye concentration parameters and tried to obtain the highest removal efficiency.The obtained experimental data were applied to the Langmuir, Freundlich and Temkin isotherms, indicating that the data conformed to the Langmuir isotherm. Optimum ambient conditions in adsorption; the initial pH was 2.0, the temperature was 30°C, the input dye concentration was 100 mg /l, the stirring speed was 200 rpm and the adsorbent concentration was 3 g/L and 83% efficiency was obtained. It has been determined that the adsorption process is very well suited to the pseudo second-order kinetic model. SEM, FT - IR, and BET analyzes were performed for characterization of adsorbent adsorption before and after adsorption.