Karadağ (Karaman) ve çevresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing at Karadag (Karaman) and its environs
  1. Tez No: 506307
  2. Yazar: RAZİYE İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Karadağ (Karaman) ve çevresinden 2015-2018 yılları arasında periyodik olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda toplanan makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örnekler doğal ortamlarında fotoğraflanmış ve ekolojik özellikleri not edilmiştir. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 6 sınıf, 12 takım, 35 familya ve 56 cinse ait 78 tür tanımlanmıştır. Belirlenen türlerden 23 tanesi Ascomycota, 55 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Tespit edilen taksonlardan 4 tanesi, Brunnipila clandestina (Bull.) Baral (Hyaloscyphaceae), Scutellinia crinita (Bull.) Lambotte (Pyronemataceae), Pluteus granularis Peck (Pluteaceae) ve Psathyrella typhae (Kalchbr.) A. Pearson & Dennis (Psathyrellaceae), Türkiye için yeni kayıttır. Yeni kayıt taksonlardan Brunnipila clandestina cins düzeyinde yenidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi samples, collected from the region during periodical field studies between 2015-2018. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples were transferred to the lab, they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 78 taxa belonging to 6 classsis, 12 orders, 35 families, 56 genera were determined. Twenty three of them belong to Ascomycota and 55 belong to Basidiomycota. Four, Brunnipila clandestina (Bull.) Baral (Hyaloscyphaceae), Scutellinia crinita (Bull.) Lambotte (Pyronemataceae), Pluteus granularis Peck (Pluteaceae) ve Psathyrella typhae (Kalchbr.) A. Pearson & Dennis (Psathyrellaceae), of the determined taxa are records for Turkey. Among the newly recorded taxa, Brunnipila clandestina is new at genus level.