HVAC ünitelerinde kullanılan ısı borulu ısı geri kazanım ünitesi performansının deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the performance of heat pipe heat recovery unit used HVAC units
  1. Tez No: 506319
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Al2O3, TiO2 ve Fly ash nano parçacıkları içeren nano akışkanlar ile saf su kullanan havadan havaya ısı borulu bir ısı geri kazanım sistemlerinde ısıl performansının değişimi deneysel olarak incelenmiştir. Kurulan deney düzeneğinde 15 adet olan fitilsiz ısı borularının boyu, iç çapı ve dış çapı sırasıyla 100 cm, 10.5 mm ve 12 mm'dir. Kullanılan ısı borularının evaporatör, kondenser ve adyabatik bölgeleri de sırasıyla 450 mm, 400 mm ve 150 mm'lik kısmını teşkil etmektedir. Yapılan deneysel çalışmalarda, evaporatör bölgesinde ısı borularının iç kısımlarının 1/3'lük bölümü çalışma sıvıları ile doldurulmuştur. Deneylerde beş farklı soğuk hava debisi ( 40 g/s, 42 g/s, 45 g/s, 61 g/s, 84 g/s) oluşturulmuş ve evaporatör bölgesinde iki farklı ısıtıcı gücü (3 kW ve 6 kW) için deneyler yapılmıştır. Sonuçlardan elde edilen sistem verimi kullanılan her bir çalışma sıvısı için birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, çalışma sıvısı olarak Fly ash nano akışkanı kullanıldığında; 3 kW'lık ısıtma gücü, 1.9 m/s'lik sıcak hava hızı ve 61 g/s'lik hava debisi ile ısıl verimin % 68 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, the variation of thermal performance was investigated experimentally in air-to-air heat pipe recovery systems by using nano fluids of Al2O3, TiO2 and Fly ash containing nano particles and pure water. The experimental setup used 15 pieces wickless heat copper pipes of length, inner diameter and outer diameter 100 cm, 10.5 mm and 12 mm, respectively. The evaporator, condenser and adiabatic zones of the heat pipes used are 450 mm, 400 mm and 150 mm, respectively. In experimental studies, 1/3 of the evaporator section inner parts of heat pipes were filled with working fluids. Experiments were created five different cold air flows (40 g/s, 42 g/s, 45 g/s, 61 g/s and 84 g/s) and were carried out experiments for two different heating powers (3 kW and 6 kW) . The system efficiency is obtained from the results were compared with each other for each working fluid used. According to the experimental results, using Fly ash nano fluid as the working fluid, ıt was determined that the thermal efficiency was 68% with a heating power of 3 kW, a hot air velocity of 1.9 m/s and an air flow of 61 g/s.