Richard Strauss obua konçerto ve orkestra sololarının incelenmesi
Examination of Richard Strauss d major oboe concerto and orchestra excerpts
  1. Tez No: 506345
  2. Yazar: HAZAL YEŞİLLİ PANGALLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMRE HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geç Romantik dönemin en önemli bestecilerinden biri olan Richard Strauss'un ikinci dünya savaşının hayatındaki etkilerini anlattığı Re Majör Obua Konçertosu, teknik ve müzikalitenin ön plana çıktığı, ulusal ve uluslararası orkestra sınavları ve yarışmaların repertuvarlarında sıklıkla yer alan önemli bir eserdir. Ayrıca senfonik şiirleri, operaları ve şarkılarıyla bilinen bestecinin Ein Heldenleben, Der Rosenkavalier ve Aus Italien adlı eserleri de klasik müzik repertuvarının en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bu eserlerin obua sololarındaki uzun soluklu cümleler ve özellikle konçertodaki hızlı, teknik pasajların icra edilmesi, yorumcular için önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Sürekli nefes tekniği kullanımı ve eserlerin icrasından önce gerekli egzersiz ve etüt çalışmalarının yapılması bu zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır. Konçertonun uzun cümleleri göz önüne alındığında, yorumcunun fiziksel özelliklerine uygun ve ölçülendirilmesi doğru yapılmış bir kamış ile çalınması yorum kalitesini olumlu etkilemektedir. Bu çalışmada, konçertonun müzikal, biçimsel ve armonik olarak anlaşılması için ilgili analizlere yer verilmiştir. Bunun yanında teknik açıdan zorluklar incelenmiş, çalışma etütleri ile çözümler önerilmiş ve kamış yapımı ile ilgili tavsiyelerde bulunulmuştur. Ayrıca bahsedilen orkestra eserlerindeki obua sololarının, konçerto ile karşılaştırmalı bir incelemesine yer verilmiş, obua sanatçılarına incelenen eserleri doğru ve etkili biçimde yorumlamaları açısından yardımcı olunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Richard Strauss is one of the most important composers of the late romantic period. His D Major Oboe Concerto, which is about the influences of Second World War on his life, is one of the prominent works of the oboe repertoire. In this work, which is frequently asked in orchestral auditions and international competitions, technique and musicality is at the forefront. The composer is also well known for his symphonic poems, operas and songs (lied). His works Ein Heldenleben, Der Rosenkavalier and Aus Italien are among the most important works of the classical music repertoire. The long phrases in the oboe solos of these works, and fast, technical passages in the concerto constitute important challenges for oboe performers. The use of circular breathing technique and practicing certain exercises and etudes prior to performance can help to ensure overcoming these challenges. Considering long phrases of the concerto, playing with a well measured reed, that is suitable to physical characteristics of the performer, can influence the quality of interpretation. In this study, to allow for understanding of musical, formal and harmonic structure of the concerto, related analyses are included. Additionally, technical difficulties in these works are examined, solutions to these difficulties are advised, and suggestions on reed making are presented. Also, a comparative study of the oboe solos in the mentioned orchestral works with the concerto is included. As a result, it is aimed to help oboe players to interpret the examined works correctly and efficiently.