Richard Strauss'un eserlerinde korno; 1 No'lu Op.11 ve 2 No'lu korno konçertolarının teknik ve müzikal analizi
The horn in Richard Strauss' works; The technical and musical analysis of concertos Number 1 Op. 11 and Number 2
- Tez No: 531282
- Danışmanlar: PROF. AYHAN KERİM GÜRERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Richard Strauss kornonun gelişimini hem solo hem de orkestrasyon manasında etkilemiştir. 1883 ve 1942 yıllarında yazdığı iki korno konçertosu korno için solo yazımının kilometre taşlarıdır. Bu eserler onun kariyerinin başında ve sonunda daima etkili olmuştur. Natural korno ile 19. ve 20 yüzyıllardaki valfli kornoların tam kromatik kullanımı ve korno kullanımının yapısal teknik ihtiyaçları anlamındaki farklılıklarını bu konçertolarında birçok yönden yansıtmıştır. 1883'te yazdığı birinci korno konçertosu doğal kornonun karakteristik pasajlarına sahipken, İkinci korno konçertosu valfli korno özelliklerine göre yazılmıştır. Strauss'un oldukça başarılı ve mutlu geçen gençlik yılları ile yetişkinlik yıllarında hissettiği ıstırap arasındaki zıtlık ise kompozisyonel kariyerindeki önemli bir özelliğidir. Stillerinin altında yatan ana etmenler farklı olmasına rağmen, birbirileri ile tamamen uyum gösteren korno konçertoları bu uzun yılları birbirine bağlayan köprüyü gözlerimizin önüne sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Richard Strauss influenced the horn development in terms of solo and orchestration. The two concertos he wrote in 1883 and 1942 are the milestones of solo horn writing. These arts were always effective at the beginnig and the end of his carrier. He reflected in many ways the differences betveen the natural and the valved horn in 18. and 20. centuries in terms of usage of full chromatic and structural needs of horn usage. While the fist one written in 1883 has the characteristics passages of natural horn, the second horn concerto was written according to the valved horn characteristics. The contrast between his early years passed happly and succesfully and the maturaty years passed with suffering is one of the characteristic of his compositional carrier. Although the main factors of styles are different, the horn concertos which are totaly compatible with each other present us the bridge that connect the years one another.