Erişkin ve çocuk hastalarda iş analizi çalışması; Tekirdağ Devlet Hastanesi örneği
Job analysis in adult and child patients; Tekirdağ State Hospital sample
- Tez No: 506347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUMRUL GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu araştırmam, Tekirdağ Belediyesi sınırları içinde yer alan, Tekirdağ Devlet Hastanesinin Dahiliye servisi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde çalışan hemşirelerin bir çalışma günü içinde ne tür işlevler yürüttüğünü ve bu işlevlere ne kadar zaman ayırdığını ve ayrılan sürenin erişkin ve çocuk hastada anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, 2016 yılı Mayıs ayında Dahiliye Servisinde çalışan 12 , Çocuk Servisinde çalışan 12 Hemşire oluşturdu. Araştırmada, servis hemşirelerinin bir iş günü boyunca yaptığı işler için ayrılan süre dakika olarak gözlem formuna kaydedildi. Bu işler, direk bakım aktiviteleri, dolaylı bakım aktiviteleri, ünite aktiviteleri ve eğitim aktiviteleri olarak sınıflandırıldı. Bu gruplamada yer alan işlemler için harcanan süreler toplanarak her bir grup için harcanan toplam süre hesaplandı. Veriler SPSS 18.00 paket programında girilerek, ortalama ve t testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda ünite aktivitelerine ayrılan süre ilk sırada yer alırken, direk bakım aktivitelerine ayrılan süre ,dolaylı bakım aktivitelerine ayrılan süre ve eğitim aktivitelerine ayrılan süre şeklinde sıralandığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine what kind of functions the nurses working in the Tekirdağ State Hospital's Internal Medicine and Child Health and Disease Services are located within the borders of Tekirdağ Municipality and how much time they spend on these functions and how the separated wards are significantly different between adults and children as a descriptor to determine if the The sample of the study consisted of 12 Nurses working in the Internal Service and 12 Nurses working in the Child Service in May 2016. In the study, the time spent for work done by service nurses during a business day was recorded in minutes as an observation form. These jobs were classified as direct care activities, indirect care activities, unit activities and training activities. The total time spent for each group was calculated by summing the time spent on the transactions in this group. Data were entered in SPSS 18.00 package program and evaluated using mean and t test. As a result of the findings obtained from the survey, it was determined that while the time allocated to unit activities was in the first place, the time allocated to direct care activities, the time allocated to indirect care activities and the time allocated to educational activities were sorted.