The effect of financial flexibility on corporate financial policies and performance: cross country evidence
Finansal esnekliğin kurumsal finansal politikalar ve performans üzerinde etkisi: Ülkeler arası bulgular
  1. Tez No: 506350
  2. Yazar: SEDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MİNE ULUBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, finansal esnekliğin firma yatırımları ve firma değeri üzerindeki etkilerini gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı olarak incelemek ve finansal esneklik etkilerinin farklı kalkınma düzeyleri olan ülkeler için değişip değişmediğini ortaya koymaktır. Ayrıca, firmalardaki asitmetrik bilgi durumunun, finansal esneklik ile yatırım ve firma değeri arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini anlamak da bu tezin amaçları arasındadır. Avrupa'da bulunan gelişmiş ülkelerden 4,334; gelişmekte olan ülkelerden ise 1,436 firmanın 2000 ile 2016 yılları arası için dahil edildiği bu ampirik çalışmada şu sonuca varılmıştır: Muhafazakar bir kaldıraç politikası yürüten firmalar, yatırımlarını önemli bir şekilde artırabilmektedir. Ayrıca bu politikaların firma değeri üzerinde de olumlu katkıları olmuştur. Öte yandan, finansal esnekliğin firma yatırımları ve firma değeri üzerindeki etkisi gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş olan ülkelere göre çok daha yüksektir. Asitmetrik bilginin daha fazla olmasının beklendiği firmalar için (daha küçük ve daha genç firmalar, kredi erişilebilirliği ve yasal korumanın daha düşük olduğu ülkelerde yer alan firmalar) finansal esneklik çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Son olarak, 2008 finansal krizi doğal bir deney olarak kullanılmış ve krizin yatırımlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkinin finansal esneklik sayesinde azaldığı ispat edilmiştir. Özetle, bu çalışma ile finansal esnekliğin, firmaların yatırım yapma kabiliyetini artırdığı ve firma değerine olumlu katkıları olduğu ve finansal esneklik etkilerinin asitmetrik bilginin daha fazla olduğu firmalar için daha önemli olduğu ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the impact of financial flexibility (FF) on investments and firm value with a comparative analysis between developed and developing countries, giving special emphasis to whether the impact of FF changes between different countries with different levels of development. Moreover, we also have the objective of comprehending the effect of asymmetric information on the association not only between FF and investment, but also between FF and firm value. Using a large database of 4,334 and 1,436 companies from developed and developing countries from Europe, respectively, for the time period between 2000 and 2016; we provide evidence that FF, achieved through conservative leverage policy, enhances the investment level of companies and also positively contributes to firm value. Furthermore, financial flexibility's impact on both investment and firm value is stronger for developing countries as compared to developed countries. Moreover, we also provide evidence that FF is more significant for companies with more information asymmetries, i.e. for smaller and younger companies and for companies in countries with less credit accessibility and poorer investor protection. On the other hand, using the 2008 global economic downturn as a natural experiment, we demonstrate that financial flexibility lets companies to lower the negative impact of economic downturn on investment. All in all, our results support the hypothesis that FF enhances companies' investment capability and surges firm value up and finally the impact of financial flexibility is stronger for companies with higher information asymmetries.