12-15 yaş grubu ergenlerin gelecek yönelimlerinin pozitif psikolojinin bazı değişkenleri açısından incelenmesi
12-15 age group of adolescents future orientations investigation of some variables expansion of positive psychology
- Tez No: 506361
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ARTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada 12-15 yaş ergenlerin iyimserlik, umut, öznel iyi oluş, sosyoekonomik düzey ve algılanan ebeveyn desteği arasındaki ilişkinin ergenlerin gelecek yönelimlerini yordama durumu incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma 2013 - 2014 öğretim yılında, 5 resmi ilköğretim okulunun 6.7.8. sınıfında okuyan 300 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilere“Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği”,“İyimserlik Ölçeği”,“Çocuklarda Umut Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”,“Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada 12-15 yaş ergenlerin gelecek yönelimlerinin yaşa ve sosyo-ekonomik düzeye göre farklılaşma durumları tek yönlü varyans analiziyle, cinsiyete göre farklılık gösterme durumu ise ilişkisiz örneklemler t-testi analizi yapılarak incelenmiştir. Oluşturulan kuramsal model önce test edilmiş daha sonra ölçme modelinin doğrulanıp doğrulanmadığı gözlenen değişkenler üzerinden Yol Analizi yapılarak bakılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular 12-15 yaş ergenlerde olumlu gelecek yönelimi puanlarının yaş arttıkça düştüğünü, aileleri alt sosyo-ekonomik düzeyde bulunan ergenlerin planlı gelecek yönelimi ortalamasının, orta sosyo-ekonomik düzeydeki ergenlere göre daha düşük olduğunu ve erkek ergenlerin geleceğe karşı kaygı ve korkularının kızlara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca ölçme modeli ile 12-15 yaş ergenlerin gelecek yönelimlerinin, algıladıkları aile desteği ile öznel iyi oluş ve iyimserliklerini arttırdığı, iyimser ve öznel iyi olma durumlarının umutlu olmalarını arttırdığı ve gelecek yönelimlerinin olumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the situation of 12-15 year old adolescents in determining the future orientations of adolescents in terms of optimism, hope, subjective well-being, socio-economic level and perceived parenting were examined. A predictive correlational research method was used in the model of this research. This research conducted between years 2013-2014 among 5 official primary schools, participants were 300 students attending 6th 7 th and 8th grade classes.“Attitudes Towards the Future Scale”,“Optimism Scale”,“Children's Hope Scale ”,“Adolescent Subjective Well-Being Scale”and“Social Support Evaluation Scale for Children and Adolescents”scales were applied to the students of the research grop. This research uses one-way analysis of variance for adolescents, between the ages of 12 to 15, future orientation“tendency”diffentiation according to their age and the socio-economic status, unrelated samples t-test method used in research of participants differentiation according to their sex. It was observed that this model was confirmed and verified. Findings obtained from this research showed that the scores of positive future orientation“tendency”in adolescents aged 12-15 decreased as age increased, the average of the planned future orientation of the adolescents whose parents are in the lower socio-economic level is lower than that of the adolescents in the middle socio-economic level and male adolescents show anxiety and fear towards the future is higher than girls. In addition, it has been found that future orientations of 12-15 year old adolescents increase their perceived family support, subjective well-being and optimism, optimistic and subjective well-being are more hopeful, and future orientations are positive. In addition, the measurement model is used to determine the future orientations of 12-15 year old adolescents increase their subjective well-being and optimism if they perceive family support, also a state of confident hopefulness escallate their hopes for optimistic and subjective well-being in the future.