Bazı beton katkı maddelerinin gökkuşağı alabalığında (Onchorhynchus mykiss) histopatolojik etkilerinin belirlenmesi
Determination of histopathologycal effects of some congrete additivies on rainbow trout (Onchorhynchus mykiss)
- Tez No: 506377
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Su Ürünleri, Pathology, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Sucul alanlarda ve su havzalarında betonarme yapıların inşaası günümüzde kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. İstinat duvarları, peyzaj alanlarının dizaynı gibi en basit yapılardan, köprüler, hidroelektrik santralleri, barajlar gibi büyük yapılara kadar su havzaları beton yapıların etkisi altındadır. Bu yapıların olumlu katkı sağlayacağı bir gerçek olmasına karşın sucul ortamdaki verdiği zarar kaçınılmazdır. Bu amaçla beton maddesinde kullanılan çimento (K) (0,44 g/L), çimento/priz hızlandırıcı (ÇP) (0,44/0,132 g/L), çimento/akışkanlaştırıcı (ÇA) (0,44/0,06 g/L) ve tüm bu maddelerin karışımı (ÇPA) (0,44/0,132/0,06 g/L) katkı maddeleri, akarsular üzerinde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) (60±1,2 gr) üzerinde belirli dozlarda uygulanmıştır. Ölüm oranları sırasıyla %5, 20, 35 ve 45 olarak belirlenmiştir. Ayrıca denemede balıkların solungaç, karaciğer, böbrek ve dalak gibi organları histolojik olarak incelenmiş ve ciddi histopatolojik belirtiler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction of reinforced concrete structures in aquatic systems and water basins is now an inevitable need. Water basins are affected the concrete structures, both simple and large structures such as retaining walls, design of landscape areas, bridges, hydroelectric power plants and dams. Despite the fact that these structures can contribute positively, the damage caused by these structure on aquatic environment is inevitable. For this purpose, in the study, cement (K) (0.44 g/L), cement/set accelerating admixture (ÇP) (0.44/0.132 g/L), cement/plasticizer (ÇA) (0.44/0.06 g/L) and all additives (ÇPA) (0.44/0,132/0.06 g/L) additive materials of concrete were used on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) (60±1.2 gr) cultivated in the freshwater for determination of their toxicity. The mortality rates of the additives were observed as 5, 20, 35 and 45% respectively. In addition, gill, liver, kidney and spleen of fish were examined histologically and serious histopathologic symptoms were observed.