Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Karabük'te planlama alanı dışında gelişen yapıların cephe analizi: Bayır Mahallesi örneği
The facade analysis of structures that developing out of the planning area during the Period of Early Republic in Karabuk: The sample of Bayir Neighbourhood
- Tez No: 506395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN ESRA BÖLÜKBAŞI ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Erken Cumhuriyet dönemi yapılarının her geçen gün sayıları azalırken, bu çalışmada Karabük ilinde planlama alanı dışında gelişen kent bölgesinde o dönemin üslupsal özelliklerini taşıyan yapıların mimari özellikleri ile cephe analizleri hazırlanmıştır. Bayır Mahallesi daha önce hiçbir akademik bir çalışmaya konu olmadığından, önceden çalışılmamış bir alan üzerinden okuma yapılmıştır. İnsanlık tarihi kadar eski olan konut tarihi, her dönemde her bölgede merak edilen, araştırılan bir konu olmuştur. Konutun oluşumuyla birlikte gelişimi, dönüşümü, kullanımı da ayrı birer araştırma konusu olacak kadar geniş ve ilgi uyandıracak alanlardır. Araştırma alanı olarak seçilmiş bölgede de işlev değiştirmiş, değişiklik yapılmış ya da harabe durumda olsalar dahi nitelikli / kimlikli olan yapılar tespit edilip, katalog yöntemi kullanılarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the number of buildings in the period of Early Republic has been decreasing, in this study facade analyses of the buildings of that period in the growing urban space of apart from planning area in Karabük are carried out with the architectural features. As Bayır neighborhood has not been a subject of any academic study, spatial reading is done through the unstudied area. A subject of history of housing, which is as longstanding as history of humanity, is always being wondered about and investigated. The development, transformation and usage of the housing with the formation of it are comprehensive and interesting as being another subject that can be researched. Houses in the selected area for this research, that are qualified / identified even if they have changed their functions, modified or ruined are selected and catalogued.