Bazı gül çeşitlerinin değişik çelik tipleri ile çoğaltılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 50641
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
74 ÖZET Gerçekleştirilen çalışmada. Queen Elizabeth, Baccara ve Carina gül çeşitlerinden alınan yumuşak odun, yarı odun ve odun çeliklerinin köklenme yüzdeleri üzerine çelik alma zamanının, köklendirme ortamının ve IBA'nın farklı doz uygulamalarının etkileri saptanmıştır. Dokuz ayrı zamanda alı nan çelikler şişleme serası nda ve dışarıdaki üretim yastıklarında hazırlanan değişik köklendirme ortamları na dikilmiş lerdir. Denemeden elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir; 1. Queen Elizabeth çeşidinin en yüksek köklenme oranı ortalaması (%81.10) Ekim ayında üretim yastıklarında köklendirilen yapraksı z, yarı odun çeliklerinden elde edilmiştir. Baccara' nın (%50) ve Carina' m n (%75.90) en yüksek köklenme oranı ortalamaları Kası m ayı nda serada köklendirilmiş olan yapraklı yumuşak odun çeliklerinden elde edilmiştir. 2. Köklenme süresi boyunca alınan yapraklı yumuşak odun çelikleri dışarıda köklendirilen yapraksız yarı odun ve odun çeliklerine göre köklenme oranı ve kök uzunluğu bakımından üstünlük göstermiştir. 3. Şişleme serası içinde denenen köklendirme ortamlarından perlit deneme kriterleri (köklenme yüzdesi, kök uzunluğu ve sayıları, sürgün uzunluğu) bakı mı ndan diğer ortamlardan daha iyi sonuçlar vermiştir. 4. Deneme süresince IBA'nın üç çeşitte de denenen 500, 1000 ve 1500 mg/l'lik dozları köklenme yüzdesi üzerine etkisiz olmuştur. Artan IBA dozları kök uzunluğunu, sayısını ve sürgün uzunluğunu arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY In this research, it was determined that the affects of taking cutting times on the rooting percentages of soft wood, semiwood and wood cuttings which were taken from the kinds of roses called Queen Elizabeth, Baccara and Carina the rooting medium and the different treatments of IBA concentrations. The cuttings which has been taken in nine different periods have been planted to green house and different rooting mediums at production beds outside. The result of the treatment can be summarized as follows; 1. The average of the highest rooting rate (81.10%) of Queen Elizabeth has given in leafless, semiwood cuttings which have been rooted in production beds in October. The highest rooting rate of Baccara (50%) and Carina (75.90%) has been obtained in leafed soft wood cuttings which have been rooted in greenhouse in November. 2. Leafed softwood cuttings which have taken during the rooting treatments showed the superiority to leafless semiwood and wood cuttings which have been rooted outside when we evaluated the rooting rates and root lengths. 3. Among the rooting mediums which have been treated in greenhouse, perlit has given better results than the other mediums in terms of the treatment criterias (rooting percentage, root length, root numbers and shoot lengths) 4. During the research period 500, 1000, 1500 mg/1 concentrations of IBA which have been treated for these tree kinds could not be effective in the percentage of rooting. Increasing IBA concentrations has resulted in the increase of root length, root number and shoot length.