Farklı zeytin çeşitlerinde kloroplast genomu bazı genlerinde ındel polimorfizmlerin saptanması
Detection of indel polymorphism in different olivecultivar from chloroplast genome
- Tez No: 327271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden temin edilen Edremit (Ayvalık) ve Memecik kültür çeşitleri ile Mordoğan ve civarında yayılış gösteren ve Delice olarak bilinen zeytin genotiplerde kloroplast genleri ycf1, ycf3 ve Oe-trnS-trnG'de indel polimorfizmler araştırılmıştır. Edremit kültür çeşidi kuraklığa duyarlı; Memecik kültür çeşidi kuraklığa dirençli olduğu bilinen kültür çeşitleridir ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kloroplast genomu maternal kalıtım gösterdiğinden kültür içi ayrımda kullanılmaktadır. Daha önceki çalışmalarda polimorfik olduğu saptanan kloroplast genlerinden ycf1, ycf3 ve Oe-trnS-trnG genleri polimorfizm özellikleri doğrudan sekans analizleri yapılarak çalışılmıştır. NCBI/BLAST karşılaştırma sonuçlarıyla belirlenen polimorfizmler, genel olarak bu genlerle ilgili 4 ana grubu ortaya koymaktadır. Fakat bu gruplandırma, anlamlı filogenetik veya filocoğrafik veriler ortaya koymamaktadır. Bunun dışında bireyler arasında Oe-trnS-trnG geni için Edremit çeşidi bireylerinde, ycf1 geninde Delice genotipinde, ycf3 geninde yine Delice genotipi bireylerinde baz değişim ve tek baz delesyon polimorfizmleri belirlenmiştir. Saptanan bu polimorfizmler, bireyler arası bir ayrımı ortaya koyarken, araştırılan genotipler ve genotiplerin karakteristik özelliklerine yönelik anlamlı bir farkı belirtmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we searched INDEL polymorphisms in chloroplast genes ycf1, ycf3 and Oe-trnS-trnG of Edremit (Ayvalik) and Memecik cultivars which are obtained from Institute of Olive Research and also wild genotype of olive (Olea europaea L.) which were collected from nearby Mordogan. Edremit is known as drought-sensitive variety and Memecik is known as drought-resistant variety which are widely grown in Turkey.Chloroplast genome shows maternally inheritance and chloroplast polymorphism use for identification of cultures. In this study, ycf1, ycf3 ve Oe-trnS-trnG genes polymorphism which wereidentified as having INDEL polymorphisms in previous studies, worked using direct sequence method. Edremit, Memecik and wild genotype sequences and NCBI results reported from other olive cultivars were compared. The comparative results revealed four main groups concerning these genes. But these groups were not prove any significant phylogeographic and phylogenetic relationship. In addition, single base deletion and base change polymorphisms were detected among individuals of Edremit cultivar in trnS-trnG gene, individuals of wild genotype in ycf1 gene and individuals of wild genotype in ycf3 gene. While these polymorphisms present differences among individuals in cultivars, it did not indicate any significant difference on genotypes or the characteristics of genotypes.