Sınıf yönetiminde anne baba tutumlarından kaynaklanan istendik ve istenmedik öğrenci davranışlarının incelenmesi
Investigation of desired and undesired student behavior caused by parent attitudes in classroom management
- Tez No: 666263
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada sınıf yönetiminde anne baba tutumlarından kaynaklanan istendik ve istenmedik öğrenci davranışlarını incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın deseni olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim–öğretim yılında Yozgat il merkezinde 10 devlet ilkokulunda görev yapan 25 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada, çalışma grubu amaçlı örnekleme yönteminden ölçüt örneklemeyle tespit edilmiştir. Ölçüt örneklemede öğretmenlerin mesleki kıdeminin en az beş yıl ve ilkokul 1, 2, 3 veya 4. sınıfı okutuyor olması gözetilmiştir. Araştırma verileri, araştırmacının geliştirdiği yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bu araştırmada anne baba tutumundan kaynaklanan en sık tekrar eden istenmedik öğrenci davranışları şiddet, küfretme ve ödev yapmama; en sık tekrar eden istendik öğrenci davranışları ise saygılı davranma, sorumluluklarını yerine getirme ve tertipli düzenli olmadır. İstenmedik öğrenci davranışlarının ortaya çıkmasında aşırı hoşgörülü, ihmalkâr, otoriter, tutarsız, aşırı koruyucu anne baba tutumunun; istendik öğrenci davranışlarının ortaya çıkmasında ise demokratik anne baba tutumunun etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. En sık tekrar eden istenmedik davranış sorumluluklarını yerine getirmeme olup, bu davranışın ortaya çıkmasında tüm anne baba tutumlarının etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca en fazla sorunlu davranışa yol açan anne baba tutumunun aşırı hoşgörülü anne baba tutumu olduğu, sonra sırayla ihmalkâr, otoriter, tutarsız ve koruyucu anne baba tutumu olduğu ortaya çıkmıştır. İstenmedik öğrenci davranışlarının sınıf yönetiminde eğitim öğretimi aksattığı, arkadaşlık ilişkilerini bozduğu, sınıf başarısını düşürdüğü ve istenmedik davranışları yaygınlaştırdığı; istendik öğrenci davranışlarının ise öğretmen motivasyonunu, eğitim öğretime ayrılan zamanı ve akademik başarıyı artırdığı, istenmedik davranışları azalttığı, paylaşım ve arkadaşlık ilişkilerini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, sınıf yönetiminde karşılaşılan istendik ve istenmedik öğrenci davranışıyla anne baba tutumları arasında ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the desired and undesired student behaviour caused by the attitudes of parents in classroom management. As a research pattern, the phenomenology pattern was used in terms of qualitative research methods. The working group of this study consists of 25 classroom teachers, working in 10 public primary schools in Yozgat province in the 2019-2020 academic years. In this study, working group was determined by purposeful sampling method. In the criterion sampling the professional seniority of the teachers was considered at least five years and teaching in the 1st, 2nd, 3rd or 4th grade in primary school. The research data were collected through the semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed with content analysis. In this study, the most frequently recurring undesired student behaviors caused by parents' attitude are violence, swearing and not doing homework; the most frequently recurring desired student behaviors are acting respectfully and fulfilling their responsibilities. It was investigated that while the overly tolerant, negligent, authoritarian, inconsistent, overly protective attitude of parents is effective in the emergence of undesired student behavior, the democratic attitude of parents is effective in the emergence of desired student behavior. The most common undesired behavior was investigated as not fulfilling the responsibilities, and it was determined that all parental attitudes are effective in the emergence of this behavior. Additionally, it was found that the parental attitude that causes the most problematic behavior is overly tolerant, parental attitude, and then negligent, authoritarian, inconsistent and protective parental attitude. It was concluded while undesired student behaviors disrupt education in classroom management, disrupt friendship relations, decrease classroom success and spread unwanted behaviors desired student behaviors increase teacher motivation, time devoted to education and academic achievement, decrease unwanted behaviors, and positively affect sharing and friendship relations. Furthermore, it was found that there was a relationship between parental attitudes and desired and undesired student behavior in classroom management.