Kariyer karar verme güçlüklerinin duygusal zekâ ve a tipi kişilik ile ilişkisi
The relationship of career decision-making difficulties with a-type personality features and emotional intelligence level
- Tez No: 506426
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma bireylerin A tipi kişilik özellikleri ve duygusal zekâ düzeyleri ile kariyer karar verme güçlükleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bireylerin duygusal zekâ düzeyleri ile A tipi kişilik özelliklerinin kariyer karar verme güçlüklerini yordamadaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma aynı zamanda, kariyer karar verme güçlüklerinin cinsiyet, yaş, lise türü, TEOG puanı, sınıf düzeyi, gelir durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemiştir. Araştırmada katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kariyer Karar Verme Güçlükleri Ölçeği, A tipi kişilik Ölçeği ve Schutte Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Kariyer Karar Verme Güçlükleri ile A Tipi Kişilik Ölçeği arasında pozitif biri ilişki, Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, iş saplantısı ve duyguların değerlendirilmesi alt ölçekleri ile birlikte kariyer karar verme güçlük düzeyinin %15'ini açıkladığı anlaşılmıştır. Sonuçlar literatür bazında tartışılmış ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the A-type personality, the levels of emotional intelligence of high schoolers and their career decision making difficulties and the extent to which A-type personality and emotional intelligence predict in their career decision-making difficulties. Besides, this study aims at examining career decision-making difficulties of high schoolers in terms of age, gender, TEOG score, the class level at school, income status. Personal information form, Career Decision Making Difficulties Questionnaire (CDMDQ), A Type Personality Scale, Schutte Emotional İntelligence Scale were used to collect data. According to results, A type personality and emotional intelligence accounted for a significant proportion of the variance (15 %) of the career decision making difficulties. The results were discussed in relation to the literature and some recommendations were put forward for future research.