Rethinking religion and secularism: A discussion on jewish secularization and the emergence of judaism as a modern religion
Din ve sekülerliği yeniden düşünmek: Yahudi sekülerleşmesi ve yahudiliğin modern bir din olarak ortaya çıkışına dair bir tartışma
- Tez No: 506429
- Danışmanlar: DR. İSMAİL YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal bilimler literatüründe din ve modernitenin karşılaşması genişçe tartışılan bir mesele olmuştur. Bu çalışma sekülerleşmenin dinlerin ortadan kalkışına sebep olacağı varsayımıyla, sekülerleşmenin dinlerin ortadan kalkışından çok yeni bir din kategorisini ortaya çıkaracağı eleştirisi arasındaki gerilime odaklanmıştır. Çalışmada modern sekülerlik algısının bir eleştirisi üzerinden 18. ve 19. yüzyıllardaki Yahudi modernleşmesinin yol açtığı sekülerleşme ve Yahudiliğin modern bir din olarak ortaya çıkışı değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Yahudi tarihsel tahayyülünün sekülerleşmesinin bir analizi üzerinde Yahudi tarihselci düşüncesi tartışılmıştır. Nihai olarak Yahudi tarihselci düşüncesi bağlamında Reform Yahudiliğinin ortaya çıkışı, Abraham Geiger ve Yahudiliği nasıl tarihsel ve evrensel bir din olarak inşa ettiğine odaklanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The encounters between religions and modernity has been a widely discussed issue in the social sciences literature. This study focuses on the tension between the assumption that secularization will bring the dissolution of religions and the criticism that rather than causing dissolution, the secular demand constructs and gives life to a category of the religious which is harmonious with itself. By relying on that critique of secularity, it elaborates the Jewish modernization in the 18th and 19th centuries, with a particular focus on the Jewish secularization and the emergence of Judaism as a modern religion in relation to that process of secularization. To that end, following an analysis of the secularization of Jewish historical imagination, the deep impact of the Jewish historicist idea is discussed. Finally, it analyzes the emergence of Reform Judaism with references to the influence of Jewish historicist thinking, with a particular focus on the works of Abraham Geiger and how he constructed Judaism as a historical and universal religion.