Catharanthus roseus bitkisinde poliamin uygulanılması sonucunda enzimatik faaliyetlerde meydana gelen değişikliklerin belirlenmesi
  1. Tez No: 50643
  2. Yazar: MELİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KAMİL YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Catharanthus roseus tohumları, Murashige Skoog (Temel) ortamında %72,35 oranında çimlendirilmiştir. Bitkiler 1'er aylık periyotlarda alt kültüre alınmışlardır 2. alt kültürde canlılık oranı %60'a düşmüştür. Bu aşamada bitkiler 1'er ppm Putresin, Spermidin ve Spermin poliaminlerini içeren MS ortamlarına aktarılmış ve bu ortamlarda 72 saat inkübe edilmişlerdir. Uygulama sonrası sıvı faz kullanılmadan ekstre edilen bitkiler, 1:1 oranında örnek tamponu ile karıştınlmışlardır.%1 5'lik SDS-Poliakrilamid jele yüklenerek sabit voltajda (100 V) 7 saat elektroforeze tabii tutulmuşlardır ve coomassie blue protein boyası ile boyanmışlardır. Belirlenen protein bantları Ferguson Analiz yöntemine göre değerlendirilmiştir. Buna göre Kontrol, Put, Spd, Spm gruplarında 2 tanesi ortak olmak üzere, farklı Rf değerlerinde 25 protein belirlenmiştir. Poliamin uygulanmış örnekler Kontrol grubunda ayrılan 10 proteinden 7 veya 8 ini içermemektedir. Ayrıca özellikle Put grubunda görülen 1 nolu protein yüksek molekül ağırlığına (yaklaşık 250 kD) sahip bir proteini belirtirken, her üç poliamin grubunda da görülen yaklaşık 16 kD'luk 23 nolu protein bir alt birim görünümü vermektedir. Anahtar Kelimeler Catharanthus roseus, poliamin, protein, SDS-PAGE.
Özet (Çeviri)
C.roseus seeds were germinated in Murashige Skoog medium at a rate of 72,35%. Plants were subcultured within 1 month periods. After 2nd subculture the vitality rate decreased to 60%. At that stage, plants were transfered into MS media each of which contained 1ppm of the three different polyamines such as Putrescine, Spermidine, Spermine and were incubated for 72 hours in that media. After application plants were extracted without using any liquid phase and were mixed with sample buffer before they were loaded on to the 15% SDS- Polyacrylamide gel. The samples were run at a constant voltage (100 V) for 7 hours and the gel was stained with coomassie blue protein dye. The protein bands were examined by using Ferguson Plot Analysis Method. According to that, there were 25 proteins which have different Rf values and 2 of these were same for Control, Put, Spd, Spm groups. 10 proteins were separated in Control group and 7 or 8 of these were not presented in polyamine applied samples. Also, in Put group the 1st band has a very high molecular weight (approxiametly 250 kD), while the 23rd one which was presented in all polyamine groups, has a very low molecular weight like 16 kD which seems to be a sub unit. Keywords : Catharanthus roseus, polyamine, protein, SDS-PAGE