Gaziantep'te halı sektöründe ihracat yapan firmaların uluslararası pazarlara giriş hızını belirleyen etmenler
Determination of the factors affecting the speed of the carpet manufactoring firms to international markets
  1. Tez No: 506432
  2. Yazar: EMRE GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, halı sektöründe ihracat yapan firmaların pazara giriş hızına etki eden etmenlerin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma yönteminin uygulandığı tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplandı. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep'te halı sektöründe faaliyet gösteren 17 firma oluşturdu. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanıldı. Araştırma bulgularına göre, çalışanların firma ilke ve kurallarını, firmanın güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi müşteriler ile ilişkileri olumlu yönde etkileyecek, bu ise pazara giriş hızını artıracaktır. Katılımcıların görüşlerine göre, değişime karşı esneklik her zaman firmayı dış pazarlarda güçlü ve rekabet edebilir kılacağından pazara giriş hızını yükseltecektir. Diğer taraftan, bu araştırmada firmanın bilgisayar tabanlı bir bilişim sistemine sahip olması, özellikle e-ticaretin yaygınlaştığı günümüzde firmaların dış pazarlara giriş hızını artıracağı belirlenmiştir. Katılımcı görüşlerine göre, geliştirilen yeni ürünler ile firmaların ürünlerini hedef pazarlardaki alıcıların kalite beklentilerine uygun olarak geliştirmeleri, firmaların rekabet gücünü artıracak ve uluslararası pazarlara giriş hızlarına önemli ölçüde katkı yapmaktadır. Katılımcılar, yüksek kalite ve ucuz ürünün müşterinin en önde gelen tercihleri arasında yer aldığını; bu yüzden de kaliteli ürün ve düşük fiyatın her zaman pazardaki diğer firmaların önüne geçmeyi ve böylece de pazara daha hızlı giriş yapmayı sağlayacağını ifade etmişlerdir. Firma yetkilileri, dış kaynak kullanımının hammadde temini dışında firmalara büyük ölçüde katkı yapmadığını, bu yüzden de çok gerekli olmadığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Katılımcılar, ürün yenilik çalışmalarının firmanın pazardaki cazibesini arttırdığını ve yeni ürünün alıcıların dikkatini çektiğini, fiyat-kalite-yeni ürün kombinasyonunun pazara giriş hızını önemli ölçüde arttırdığını ifade etmişlerdir. Firma yetkilileri, fuar ve tanıtım etkinliklerine katılmanın uluslararası pazarlara giriş hızına etki eden önemli bir etmen olduğunu vurgulamışlardır. Pazara girişte karşılaşılan engelleri: gümrük problemleri, kalite standartları, politik istikrarsızlık, vergi yükü ve kotalar olarak; en hızlı giriş yapılan ülkeleri de Ortadoğu ülkeleri, ABD ve diğer Avrupa Ülkeleri olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmada fiyat politikasının, kalite iyileştirme – ürün geliştirme, AR-GE çalışmaları ve örgütsel alt yapının pazara giriş hızına en fazla etkiyi; dış kaynak kullanımının ve tedarik zinciri yönetiminin de en az etkiyi yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında üretici firmalara ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the factors affecting the speed to markets. In this study a qualitative descriptive research approach has been employed in the analysis of data. The data were gathered by means of a semi-structured interview form developed by the researcher. The study group consisted of 17 representatives of carpet manufacturing firms in Gaziantep. The data were analyzed using content analysis and descriptive analysis techniques. The findings of the study indicated that awareness of the principles and strengths and weaknesses of the firm by the employees affects the relationship with the customers in a positive manner. It was also revealed in this study that flexibility of the firm in case of change will contribute to the competition power of the firm. On the other hand, this study also indicated that a computer based data system of the firm will increase the speed of the firms to international markets, since e-commerce is so popular in today's world. The participants of the study pointed out that developing new products in line with the expectations of the customers will increase the speed of the firms to international markets, since quality produts with lower prices are always preferred by the customers. The participants indicated that the use outsource will not contribute to the firms' overall performances. According to the findings of the study, the combination of low prices – high quality – and new products will increase the speed of the firms to international markets. The participants stated that participation to international fairs and similar activities also increase the speed to international markets. It was also found in the study that customs regulations, quality standards, political unstability, high taxes, and coatas are the main obstacles in entering international markets. The midle east countries, USA, and other Europe countries are indicated by the participants as the fastest entered countries. It is concluded in this study that price policy, quality development studies, and organizational infrastructure are the factors which affect the speed of the firms to international markets the most; and the use of outsource and the supply chain are the factors which affect the speed of the firms to international markets the least. At the end of the study, some suggestions are made to manufacturing firms and future researchers on the basis of the results reached.