Ses sağlığı ve korunmasına yönelik öğrenci tutumları: Anadolu üniversitesi opera anasanat dalı öğrencileri örneği
Student attitudes for vocal health and hygiene: An example of Anadolu university opera art major students
- Tez No: 506433
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, insan sesinin üretimini sağlayan anatomik yapılar ve fizyolojik sistemler incelenerek, ses sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörler açıklandı. Bu faktörler göz önünde bulundurularak, Anadolu Üniversitesi Opera Anasanat Dalı öğrencilerinin ses sağlıklarını korumaya yönelik sergiledikleri tutumlar belirlenmeye çalışıldı. Tezin birinci bölümünde, opera sanatının ortaya çıkışı ve gelişimi tarihsel süreç içinde ele alındı. Daha sonra opera sanatının ülkemize girişi ve gösterdiği gelişim incelendi. İkinci bölümde sesin fiziksel özellikleri, insan sesi üzerine yapılan çalışmalar ve insanda sesin oluşumunu sağlayan anatomik yapılar araştırıldı. Üçüncü bölümde ise vokal mekanizmayı ve dolayısıyla ses sağlığını olumsuz yönde etkileyen çeşitli faktörler ele alındı ve bilimsel kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında açıklandı. Bu bölümde özellikle en sık kullanılan ve reçetesiz de temin edilebilen çeşitli ilaç gruplarının vokal mekanizma üzerindeki dolaylı ya da doğrudan etkilerine etraflıca yer verilerken, ülkemizde opera ve eczacılık alanlarında ortak gerçekleştirilen ilk çalışma yapıldı. Tezin üçüncü bölümü olan yöntem kısmında ise çalışmada kullanılan araştırma tekniği, evren ve örneklem kümesi ve veri toplama araçları detaylı bir biçimde anlatıldı. Elde edilen bulgular ve bu bulgulara dayalı yorumlar tezin dördüncü bölümünde paylaşıldı. Çalışmanın örneklem kümesi olan Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı öğrencilerinin ses sağlığı ve korunmasına yönelik sergiledikleri tutumlar, yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla toplandı. Öğrencilerin ses sağlığının korunması, ses üretiminin anatomisi ve fizyolojisine yönelik bilgileri ölçüldü. Elde edilen veriler nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak değerlendirildi ve sonuçlar paylaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the anatomical structures and physiological systems that produce the human voice are examined and the factors affecting the vocal health negatively are explained. Attitudes of the students of Opera Art Major in Anadolu University to protect their vocal health are attempted to determine with these factors considered. In the first part of the thesis, the emergence and development of opera art was discussed in the historical process. Thereafter, the introduction and development of the art of opera in Turkey was examined. In the second part physical properties of voice, studies on human voice and anatomical structures that produce the human voice are investigated. In the third part, various factors affecting the vocal mechanism and thus the vocal health, were discussed and explained in light of the scientific sources. In this section, the most common and mostly non-prescription medications' direct or indirect effects on the vocal mechanism are widely discussed. This is the first study to involve both opera and pharmacy fields in Turkey. In the method part which is the third part of the thesis, the research technique used in the study, population and sample sets and the data collection tools were explained in detail. Obtained findings and interpretations on these findings were shared in the fourth part of the thesis. Attitudes of students of Anadolu University State Conservatory, Opera Art Major, which is the sample set of the study, for their vocal health and hygiene were gathered through semi-structrued question form. Students' information about protection of vocal health, anatomy and physiology of voice production were measured. The obtained data were evaluated using qualitative and quantitative research methods and the results were shared.