EFQM mükemmellik modelinin iş doyumu üzerine etkisinin incelenmesi
The research on the impact of EFQM excellence model on job satisfaction
  1. Tez No: 506444
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru işletmeler, diğer rakipleri ile rekabet edebilmek adına performanslarını, yönetsel etkinliklerini, verimliliklerini ve kalite seviyelerini arttırmak amacıyla değişik yollar aramaya başlamıştır. Yıllar içinde ortaya çıkan kalite ve yönetim sistemlerini geliştirme çabaları zaman içinde iyileşerek farklı metodolojileri ortaya çıkarmıştır. Bu metodolojileri uygulayan firmalar başarılar yakalamış, bu başarıları farklı kriterlere göre belgelemişler ve bu belgeleri prestij unsuru olarak da kullanmışlardır. Tüm bu faaliyetlerin, nitelikli ve hevesli çalışanlar olmadan yapılması imkansız olduğu aşikardır. Çalışanların niteliklerinin her geçen gün daha da firmaların odağına alındığı ve ancak mutlu çalışanlar ile firmaların gelecekleri için yaratıcı fikirler bulabileceği, bu çalışanların işlerini benimsemesi ve özverili bir şekilde çalışmaları sonucu başarılara ulaşılabileceği anlaşılmaktadır. Çalışmanın kapsamında, EFQM mükemmellik kriterleri uygulayan bir işletme içerisinde bulunan çalışanların, model kapsamında uygulan araçlar neticesinde ortaya çıkan memnuniyet veya memnuniyetsizliğin, çalışanların iş doyumlarına yönelik ilişkisi irdelenmiştir. Uygulama dünya çapında bilinirliği olan ve mükemmellik kriterlerini kendisine rol model olarak benimseyen bu kuruluşun Manisa'da faaliyet gösteren fabrikasında çalışanları üzerine EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerini ve İş doyumu ölçeğini içeren yapılandırılmış anket tekniği uygulanmıştır. Anket 61 kişi üzerine uygulanmış ve sonuçları uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda EFQM mükemmellik modeli kriterlerini baz alan ve bunun üzerine süreçlerin yapılandırılmasının, çalışanların iş doyumları üzerine pozitif yönde bir ilişkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, the enterprises started to seek various ways to increase their performance, managerial efficiency, productivity and quality levels on behalf of the competition with other competitors. The efforts to develop quality and management systems revealed different methodologies through the expertise gained over the years. The companies which carry out these methodologies have become successful and documented these achievements according to different criteria and they have also used these documents as prestige factors. It is obvious that all these activities are impossible to be carried out without qualified and willing employees. The quality of the employees are focused on by the companies day by day and it is understood that the companies can find creative ideas for future of their companies with satisfied employees, and these employees can achieve success as a result of focusing their work and working unselfishly. Within the scope of the work, the satisfaction or dissatisfaction of employees in a company which carry out EFQM excellence criteria in the consequence of the means applied within the scope of the model and the relationship of employees with the job satisfaction are scrutinized. The application is worldwide known and a structured questionnaire technique including the EFQM Excellence Model criteria and the Job Satisfaction Scale was applied to the employees of this plant operating in Manisa of this foundation which adopts the excellence criteria as a role model. The questionnaire was applied to 61 people and the results of this questionnaire were evaluated using statistical methods. According to the results of the research, it is seen that the structuring of the processes based on the EFQM excellence model criteria is positively associated with the job satisfaction of the employees.