TMS 12 gelir vergileri standardı kapsamında ertelenmiş vergiler ve Türk vergi mevzuatı ile karşılaştırılması: Bir uygulama örneği
Deferred taxes in the scope of the TMS 12 income taxes standard and comparison with Turkish tax legislation: An application example
- Tez No: 506445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte daha fazla kâr elde etme çabaları artmıştır. Buna paralel olarak finansal bilgi kullanıcıları, işletme performanslarını değerlendirmek, mali tabloları anlamak ve karşılaştırabilmek için uluslararası alanda geçerli olan muhasebe standartlarına ihtiyaç duymuştur. Bu amaçla kurumların sürekli değişen çevre koşullarına uyum sağlaması, hizmet alanların talepleri ve önceliklerinin göz önünde bulundurulması, gelecekte ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların giderilmesi ve işletmeler arasında yeterli ve güvenilir finansal bilgi akışının sağlanmasına yönelik oluşturulan Uluslararası Muhasebe Standartları, Türkiye Muhasebe Standartları olarak Türkçeye tercüme edilmiştir. İşletmenin finansal tablolarındaki vergi tutarı, ilgili kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Ticari kâr ile mali kâr arasında oluşan farkların geçici olması, ertelenmiş vergiye neden olur. Ertelenmiş vergi tutarının raporlanması şirket kârına doğrudan etki ettiği için, mali tabloların karşılaştırılabilir, tarafsız ve güvenilir bilgi sunması yönünden, önemli bir gerekliliktir. TMS 12 Standardı, Kurumlar Vergisi'nin mali tablolarda nasıl raporlanacağı konusunda temel ilkeleri ortaya koymak amacıyla düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, muhasebe standartları ile mevcut vergi düzenlemeleri arasında geçici farklara neden olan durumların incelenmesidir. Örnek uygulama üzerinde, ertelenmiş vergiler hesaplanarak, dönem kârı üzerindeki etkileri gösterilmiştir. Örnek işletmenin mevcut düzenlemeler çerçevesinde hazırlanmış mali tablo kalemleri, TMS 12 Standardı dikkate alınarak yeniden düzenlenmiş ve ertelenmiş vergi etkisi yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments and globalization, efforts to make more profit have increased. According to this, financial information users have required the internationally recognized accounting standards to assess business performance, understand and compare the financial statements. For this purpose, the International Accounting Standard (IAS) -which is created for accommodate to constantly changing environmental conditions of institutions, take into consideration of consumer demands and priorities, settle the conflicts that may arise in the future, ensure the reliable and sufficient financial information flow- translated into Turkish as“Türkiye Muhasebe Standardı”. The amount of tax on the financial statements of the entity is very important for the relevant users. The temporary difference between commercial profit and financial profit is caused by deferred taxation. The reporting of the deferred tax is an important requirement because the financial statements provide comparable, objective and reliable information as it has a direct impact on the profit. TMS 12organized to reveal the basic principles on how corporate tax will be reported on the financial statements. The purpose of this study is to examine situations that cause temporary differences between accounting standards and existing tax regulations. On the sample exercise, deferred taxes are calculated and the effects on the period profit are shown. The financial statements of the sample entity prepared in the framework of the current regulations have been restated in accordance with TAS 12 Standard and the deferred tax effect is reflected.