Çağdaş yönetim stratejilerinden toplam kalite yönetimi ve Brisa'da uygulama modeli
- Tez No: 66023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Toplam Kalite yönetimi sadece kalite ve verimliliği öngören bir sistem değildir. Bir sistem bütünlüğü içinde bir örgütün ve onun etkinliklerinin tüm yönlerinde; insan davranışlarında, süreçler uygulanan yöntem ve tekniklerde, çalışma ortamında, ürün ya da hizmette, yani bütünüyle örgüt kültüründe sürekli gelişim için değişimi esas alan bir felsefedir. Toplam Kalite Yönetimi (TKY) en gene! ifadesiyle şöyle tanımlanabilir. TKY; müşteri tarafından tanımlanan kaliteye öncelik verilerek kuruluşun (şirketin) ürün ve hizmetleri yanında yönetiminde kalitesini ve verimliliğini artırmayı hedefleyen bir çalışma ya da yönetim uygulamasıdır. Kalite konusunda ülkemizde mal ve hizmet üreten tüm kuruluşlarımızda yerleştirmemiz gereken çok önemli bir hususta kalitenin devamlılığı prensibi ve disiplinidir. Üretimden öncede, üretim sırasında da, üretimden sonra da kalite sağlanmalıdır. Brisa, TKY hayata geçirmek için dört aşamalı bir yöntem benimsedi.. Değişmek. Sağlıklı endüstri ilişkilerini oluşturmak. Sürekli İyileştirme felsefesinin yaygınlaştırılması » Çalışanların katılımım sağlamak olmuştur. Bu dört aşamalı süreç yoğun eğitim programları ve açık İletişimle desteklenmiştir. Brisa, Toplam Kalite Yönetimi başarısını, 1993 yılında TÜSİAD ve KalDer tarafından verilen kalite ödülünün ilk sahibi olması ve 1998 yılında EFGM (European Fundaîion For Quality) tarafından verilen Avrupa Kalite Ödülünü kazanarak, kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total Quality Management (TQM), Is not a system that stipulates only quality and productivity. Being a complete system, it Is a philosophy in which change is the basis for continuous improvement in every aspects of an organization an its effects, in human behaviours, in the methods and techniques applied on processes, in work area, in the product or service, namely in the organization culture as a whole. The most general definition for TQM, is as follows: TQM is an administration or working application which aims improvement in quality and productivity both in product & services and in management of the company that gives a priority to tie quality defined by tie customer. Continuity of Quality Principle and Discipline is an important subject that must be maintained in all companies producing goods & service in our country. Before production, in tie course of production, and after production, quality must be provided. BRiSA accepted a 4-stage method for TQM application:. Changing. Forming wholesome industrial relationships. Spreading continuous improvement philosophy. Providing the participation of all employeesThis 4-stage process was supported by extensive educational programs and open intercommunication. BRÎSÂ proved its success in TQM by becoming tie first owner of the Quality Prize by TÜSİAD and KaiDer In 1993 and by winning European Quality Prize given by EFQM (European Foundation for Quality) in 1996.