Elektronik ticaretin muhasebeleştirilmesi: Adana ilindeki muhasebeciler üzerine bir uygulama
Accounting the electronic commerce: An application on the accountants in Adana province
- Tez No: 506447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ANTEPLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enformatik teknolojide yaşanan gelişmeler geçmişten günümüze kadar toplum üzerinde etkili olmuştur. Yaşanan teknolojik gelişmelerin sonucunda günlük faaliyetlerin yanı sıra iş faaliyetlerinde de değişimler yaşanmıştır. Meydana gelen bu değişimler birey, kurum ve kuruluşlar tarafından benimsenerek kısa zamanda uyum sağlanmayı başarmışlardır. Elektronik ticaret; teknolojik gelişmelerle paralellik göstermiş, yaşanan tüm gelişmelerden pozitif olarak etkilenmiştir. Özellikle internetin günümüzde yaygın olarak kullanılması elektronik ticaretin kullanılmasında artış meydana getirmiş ve çeşitli elektronik araçlar vasıtası ile zaman ve mekândan tasarruf sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler muhasebeci ve muhasebe kayıtlarını da etkilemiştir. Elektronik ticaretin yaygın olarak kullanılması muhasebe alanında da yeni yollar kullanılmasına neden olmuştur. Klasik yöntemleri kullanan muhasebeciler artık günümüzde elektronik araçlar kullanarak muhasebeleştirme yapmaktadır. Böylece tüm bu gelişmeler elektronik ticaretin yasal yapısını da oluşturmuştur. Mevzuat çalışmaları, elektronik ticarette tarafların mağdur edilmemesi adına önemli adımlardır. Türkiye'de elektronik ticaret için pek çok önemli yasal adımlar atılmış ve kanunlar çıkarılmıştır. Bu tez araştırması, elektronik ticaretin muhasebeleştirilmesi ve Adana ilindeki muhasebeciler üzerine bir uygulamadır. Çalışmada elektronik ticaretin muhasebeleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda elektronik ticarete yönelik web sayfası ve ilgili; görüntü ve video vb. bileşenler demirbaş kabul edilmiştir ve amortisman ayrılması gerektiği muhasebeciler tarafından uygun bulunduğu söylenebilir. Elektronik ticarette web sayfası güncellemeleri için oluşan maliyetler, pazarlama ve satış dağıtım gideri olarak muhasebeleştirilmesi katılımcılar tarafından uygun bulunmuştur. Web sayfası oluşumu aşamasında meydana gelen maliyetlerin muhasebeleştirilmesi, 800 ₺'yi aşmıyorsa dönem gideri olarak muhasebeleştirilmesi gerektiği, 800 ₺'yi aşıyorsa amortisman ayrılması gerektiği ve demirbaşlar grubunda muhasebeleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca elektronik ticarette alan adı ile ilgili işlemlerin ticaret unvanı olduğu ve ilgili hesapta muhasebeleştirilmesi gerektiği muhasebeciler tarafından uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments experienced in informatic technology had an impact on society for a long time. In the end of technological developments changes have been made in business activities as well as daily activities. These changes that have been made have been adapted by individuals, institutions and organisations and in short time and have been complied with. Electronic commerce has showed parallelism with the technological developments and has been influenced by these developments. Particularly, in our day internet is used largely and amplified use of electronic commerce and saved time and space by various electronic devices. All these developments had an impact on accountants and accounting records. Use of electronic commerce prevalently causes using new ways in accounting field. The accountants who are using classical methods are now making accountings by electronic devices. Accordingly, all these developments created the legal structure of the electronic commerce. Legislation studies are the important steps taken in electronic commerce to give no damage to the parties. A lot of important legal steps have been taken in Turkey for electronic commerce and laws were introduced. This thesis study is an application which is performed on accounting the electronic commerce and on the accountants who reside in Adana province. It is dwelled upon accounting the electronic commerce in this study. As a result of the study carried out, the websites and the related images and video etc components relating to the electronic commerce are considered as fixtures and it could be stated that it is considered appropriate by the accountants that a depreciation should be separated. It is also considered appropriate by the study participants to account the costs which are formed for the website updates in electronic commerce as the marketing and sales distribution expenditures as well. It is finally concluded that in case the accounting the costs which occur at the stage of formation of the websites do not exceed the amount of 800 ₺, then it is required to account it as the terminal expenditure and if it exceeds the amount of 800 ₺, then a depreciation should be separated and it is also required to account the same in the fixtures group. In addition to this, it is considered appropriate by the accountants that the transactions relating to the domain name in electronic commerce is commercial title and it is required to account them in the related account item as well.