Kentlerin küresel iklim değişikliğine uyum politika ve eylem stratejlerinin incelenmesi Londra örneği
Study on global climate change adaptation policy and action strategies of cities London case
  1. Tez No: 506467
  2. Yazar: PINAR TUBA KARAMIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İklim değişikliğinin kendini gitgide daha fazla hissettirmeye başlaması, küresel boyutta incelenmesi çalışmalarını başlatmış, kanıtlanarak, uluslararası müzakerelerde yerini almış ve çözüm noktasında her ülkeye sorumluluklar yüklemiştir. Ulusal boyutta yapılan çalışmaların daha verimli olabilmesi için, bireysel davranış değişikliklerinden, kent ölçeğinde çalışmaların gerekliliği fikri zamanla olgunlaşan iklim değişikliği mücadele çalışmalarının daha da olgunlaşmasını sağlamıştır. İklim değişikliği ile ilgili, kentsel alanlara odaklanan çalışmalar, kentlerin hafifletme çalışmaları yanı sıra yaşam kalitesinin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için devam eden iklimsel değişikliklere uyum eylemlerinin de gerekliliğini vurgulamaya başlamıştır. Kentsel sistemlerin devamlılığı ve yaşam kalitesinin sağlanması, yapılı ve doğal çevrenin, kaynakların ve yaşamsal ve sektörel işleyişin devam etmesine, oluşabilecek iklim kaynaklı doğal afetlere karşı önceden tedbir alınarak yapılan acil durum planlamalarının yapılmasına, mekânsal planlama bileşenlerine, onarma, koruma ve geliştirme çalışmalarına bağlıdır. Tüm bu çalışmalara stratejik bir yaklaşım sergilenmeli, yasal mekanizmalar ile desteklenmelidir. Bu çalışmada, kentlerin uyum stratejisi hazırlarken nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Örnek alan olarak, iklim değişikliği ile mücadele konusunda pek çok konuda öncü olan, dünyanın ilk uzun dönemi kapsayan iklim değişikliği yasasını yapan, Kyoto protokolünü imzalayan ve karbon hedeflerine ulaşan ülkelerden biri olan İngiltere genelinden, planlamanın ötesinde, örnek çalışmaları ile dünyanın pek çok metropol kentini bir araya getiren ve başarılı çalışmaların paylaşıldığı, standartların geliştirildiği, iklim değişikliğine uyum çalışmaların bilgi paylaşımının yapıldığı platform olan“Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu”olarak adlandırılan C40 kentleri oluşumuna önderlik eden Londra kentinin iklim değişikliği etkileri ve uyum stratejileri incelenmiştir. 1.Bölüm konuya giriş bölümü olup, iklim değişikliği ile ilgili yapılan tezler, makaleler özetlenmiş, tezin amacı belirtilmiş ve tez konusu belirlenirken çıkış noktası olan konular hipotez olarak yer almıştır. 2.Bölüm'de, iklim değişikliğinin bilimsel tanımı yapılmış, kentlerin iklim değişikliği ile karşılıklı etkileşimleri incelenmiş, iklim değişikliği hafifletme ve iklim değişikliği etkilerine uyum kavramlarına değinilmiştir. 3. Bölüm, iklim değişikliği ile mücadele konusunda kentler için uyum ihtiyacı, uyum stratejisi süreçleri, planlama ve tasarım yaklaşımları anlatılmıştır. 4.Bölüm, İngiltere ve Londra üzerinden, ulusal uyum eylemlerinin ve yasal düzenlemelerin, kent ölçeğine nasıl yansıdığını gösteren ve Londra'nın uyum politika(yaklaşım), strateji ve çalışmalarının incelendiği ve örneklendiği bölümdür. Sonuç ve değerlendirme kısmında, İngiltere ve Londra için yapılan çalışmalar değerlendirilmiş ve bu strateji ve eylemlerin yeterliliği de göz önünde bulundurularak örnek bir strateji yaklaşımı için hangi aşamaların yer alması gerektiği, risklerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As climate change becomes more and more self-evident, work on studying and proving it at the global dimension has started and taken its place in international negotiations and has imposed responsibilities on every country. In order to make the studies at the national level more efficient, the necessity of working in the city scale and the individual behavior changes led climate change fighting studies to get matured in time. Studies focusing on climate change, focusing on urban areas, have begun to emphasize the need for urban mitigation efforts as well as adaptation actions to ongoing climatic changes to ensure life quality and sustainable development. The continuity of urban systems and the provisioning quality of life depend on the spatial planning components, repair, conservation, development, emergency planning by taking precautions against the natural disasters related to climate and functioning of resources, constructed and natural enviorement, vital and sectoral operations. A strategic approach to all these activities should be demonstrated and supported by legal mechanisms. The aim of this study is to show what to do when preparing adaptation strategy. United Kingdom is one of the leading countries in the fight against climate change and make world's first long-term climate change legislation, signing the Kyoto Protocol and reaching its carbon targets. As a case, climate change impacts and adaptation strategies of the London which is leading city to platforms where information gathering and sharing takes place, were examined. 1.Chapter is an introduction to the topic, the theses and articles about the climate change are summarized, the aim of thesis defined and starting point subjects are hypothesized. 2.Chapter, the scientific definition of climate change has been made, the cities' interactions with climate change have been examined and the concepts of climate change mitigation and adaptation to climate change effects have been discussed. 3.Chapter, adaptation need for cities, adaptation strategy processes, planning and design approaches are discussed in terms of combating climate change. 4.Chapter is the chapter on how London's integration policy, approaches and strategies are reflected and exemplified, through the UK and London, showing how national compliance actions and legal regulations are reflected on the city scale. In the conclusion and evaluation part, the studies made for England and London were evaluated and it was pointed out how the phases should be taken for a sample strategy approach and how the risks should be evaluated by considering the adequacy of these strategies and actions.