Ulupınar Çayı (Antalya)'nın Trichoptera faunası ve su kalitesi ile ilişkisi
The Trichoptera fauna of Ulupinar Stream (Antalya) and it's relationship with water quality
- Tez No: 506473
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Ulupınar Çayı'nın Trichoptera takımına ait organizmaları ve su kalitesini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kasım 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında seçilen 6 istasyondan mevsimsel olarak fizikokimyasal su analizi ve Trichoptera takımına ait organizmaların belirlenmesi için örnekler alınarak incelenmiştir.Trichoptera takımına ait 6 familya, 10 cins, 21 tür ve 1365 örneğin teşhisi yapılmıştır. Elde edilen fizikokimyasal verilerle türler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Fizikokimyasal verilerle türler arasındaki ilişki belirlenmiş sıklık, baskınlık ve benzerlik analizleri yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda Ulupınar Çayı'nın su kalitesi oligosaprop (I. kalite) düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the organisms and water quality of the Ulupınar Stream Trichoptera team. Seasonal analyzes of physicochemical water and sampling of organisms belonging to the Trichoptera team were carried out from 6 stations selected between November 2015 and June 2016. 6 families of Trichoptera, 10 genera, 21 species and 1365 cases were diagnosed. The relationship between the physicochemical yields and the obtained species was tried to be determined. Relationships between physicochemical and genotypes were determined, frequency, dominance and similarity analyzes were performed. As a result of the evaluation, it was determined that water quality of Ulupınar Stream is oligosaprop (first quality).