Ulupınar astrofizik gözlemevi'nde astronomik görüş istatistiği
Astronomical seeing statistics in Ulupınar astrophysical observatory
  1. Tez No: 292587
  2. Yazar: YUSUF METE ELKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Astrofizik Gözlemevi'nde 2008 yılında T40 teleskopuna bağlı SBIG STL-1001E CCD kamera ile elde edilen görüntülerdeki yıldızların açısal çapları ölçülerek astronomik görüş değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler kullanılarak gözlemevi için astronomik görüş istatistiği yapılmıştır. Görüntülerin işlenmesi ve yıldızların açısal çaplarının ölçümünde Maxim DL programı kullanılmıştır. Açısal çapları ölçülecek yıldızlar seçilirken yıldızların çizgi profillerinin doğru olmasının yanında doymamış olmasına, sönük olmamasına ve mümkün olduğunca çift sistem olmamasına dikkat edilmiştir. Her görüntü için ortalama astronomik görüş değeri elde edilmiştir. Her bir gece için astronomik görüş değişim grafikleri ve yıl boyunca astronomik görüş değerlerinden sıklık grafikleri oluşturulmuştur. Buna göre ÇOMUG için astronomik görüşün 3.6 ile 4.0 açı saniyesi aralığında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work, Ulupınar Astrophysical Observatory of Çanakkale Onsekiz Mart University, in 2008, SBIG STL-1001 CCD camera connected to T40 telescope images of stars with angular diameters obtained values were calculated by measuring the astronomical seeing. By using these values, the astronomical seeing statistics were made for observatory. Besides the line profiles of the stars be true, it must be unsaturated, not faint and as far as possible must not have been the binary system while selecting the stars for measured disc diameter. The average astronomical seeing value was obtained for each image. Astronomical seeing variation graphs and from astronomical seeing values, frequency graphics were created throughout the year for per night. According to this study, astronomical seeing for COMUG was determined in the range of 3.6 to 4.0 arc second.