Bambu,pamuk ve viskon lifinden üretilen kumaşların spor kıyafetlerinde kullanımının araştırılması
Research the fabrics produced of bamboo,cotton and viscose fiber use in sportswear
- Tez No: 506472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, farklı fiziksel yapılara sahip pamuk, bambu ve viskon elyafından üretilmiş iki iplik örgü kumaşlar üretilerek, bu kumaşların su buharı geçirgenliği, patlatma mukavemeti, su emilimi, aşınma dayanımı, hava geçirgenliği ve antibakteriyellik özellikleri karşılaştırılmış kumaşların konfor değerlendirmeleri yapılmıştır. Spor kıyafetlerinde giysi konforu algı değerlendirmeleri; kumaşlarda su emilimi, ısıl geçirgenlik, hava geçirgenliği gibi etkenlere bağlıdır. Ayrıca giyen kişilerin metabolik hızı, algılardaki farklılığı, psikolojik durumu da giysi konforunu etkiler. Bu tez çalışması bu etkenler göz önünde bulundurularak farklı hammadde türlerinden üretilen kumaşlardaki performans özelliklerine bakılarak bambu elyafının spor kıyafetlerinde daha konforlu kullanılabileceği ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda objektif olarak kumaşlara yapılan uluslararası standartlarda uygulanan testler yanısıra anket çalışması ile konfor değerlendirmeleri yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda üretilen bambu kumaşın, antibakteriyel ve ter emici olduğu, en yüksek soğukluk ve ıslaklık algısına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bunların yanı sıra subjektif fikirleri de almak adına bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucu da bambu kumaşın konfor özelliklerini ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two yarn knitted fabrics made of cotton, bamboo and viscose fibers with different physical constructions were produced and the comfort evaluations of these fabrics were compared with those of water vapor permeability, explosion resistance, water absorption, abrasion resistance, air permeability and antibacterial properties. Clothing comfort perception appraisal in sports clothes; water absorption in fabrics, thermal permeability, air permeability. In addition, the metabolic rate of the wearer, the difference in perception, and the psychological condition affect the comfort of the garment.. In addition, the metabolic rate of the wearer, the difference in perception, and the psychological condition affect the comfort of the garment.Considering these factors, this thesis study shows that bamboo fiber can be used more comfortably in sports clothes by considering the performance characteristics of the fabrics produced from different raw material types.As a result of the study, besides the tests applied to the international standards made objectively to the fabrics, the evaluation of the comfort was made with the questionnaire study.It has been observed that the bamboo fabric produced as a result of the evaluations made is the antibacterial and sweat absorbing, leading to the highest coldness and wetness perception. In addition to these, a survey study has been carried out in order to receive subjective opinions. The survey results also outline the comfort features of bamboo fabric.