BODIPY içerikli ninhidrin türevlerinin sentezi, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri
Synthesis, photophysical and electrochemical properties of ninhydrin derivatives containing BODIPY
  1. Tez No: 506527
  2. Yazar: RAŞİT FİKRET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Tez çalışması kapsamında parmak izi belirlemede kullanılan ninhidrin 183 bileşiği ile floresans özelliğe sahip BODIPY türevlerinin kenetlenerek floresans özelliği daha iyi olan yeni bileşiklerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ninhidrin çekirdeği ile BODIPY çekirdeği kenetlenerek yeni bileşikler sentezlenmiştir. Bileşiklerin spektroskopik ölçümleri, yapı analizleri, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Böylece kirli ve pürüzlü yüzeylerdeki gizli parmak izlerinin tespitinde önemli sorunları çözmesi muhtemel yüksek floresans özellikli yeni bileşikler hazırlanmıştır. Bu bileşiklerin kriminal araştırmalarda kolaylıklar sağlayabilecek potansiyelde olması ve bunların ekonomiye kazandırılması halinde ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, it was aimed to synthesize new compounds with better fluorescence properties by binding ninhydrin 183 compound and fluorescence specific BODIPY derivatives for fingerprint identification. In this work, new compounds were synthesized by coupling ninhydrin core with BODIPY core. Spectroscopic, structural, photophysical and electrochemical properties of compounds were investigated. Thus, new compounds with high fluorescence properties have been prepared that are likely to solve important problems in detecting hidden fingerprints on dirty and rough surfaces. It is thought that these compounds are potentially capable of providing convenience in criminal investigations and that they will provide significant contributions to the country's economy if they are earned.