Yeni çinko ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve fotokimyasal-fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new zinc phthalocyanines compounds investigation of photochemical-photophysical properties
- Tez No: 506543
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ftalosiyaninlerin optik ve elektronik özellikleri, boyar madde olarak özellik göstermesi, sensör olarak kullanılabilmesi, dijital veri saklama ve son yüzyılın en çok ölüme sebep olan kontrolsüz hücre bölünmesi kanser hastalığının tedavisinde kullanılıyor olmasının fark edilmesi bu madde üzerine yapılan araştırmaları hızlandırmıştır. Bu kompleks bileşiğin yüksek molar absorbsiyon göstermesi önemli bir özelliğidir. Singlet oksijen üretimi ile birlikte özellikle fotodinamik terapi çalışmalarında önemli bir işlev kazanmasına sebep olmuştur. Üretilen singlet oksijenin kanserli hücre ile etkileştirilmesi sonucu ftalosiyaninlerin sağlık alanında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ftalosiyaninlerinin bu özellikleri uygun ligantlar ve molekül merkezlerine aldıkları uygun metal iyonları ile geliştirilebilir. Bu özellikler dikkate alınarak Zn (çinko) metal iyonu içeren daha yüksek singlet oksijen üretimi sağlayan ve ışığa duyarlı ftalosiyaninler sentezlenmesi bu tezin konusudur. Bu amaçla 9 farklı ftalosiyanin bileşiği sentezlenmiş ve fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Aynı zamanda bu özelliklerine etki eden çözücü etkisi, ligant pozisyonu etkisi ve halojen etkisi parametreleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The discovery of phthalocyanines in optical and electronic properties, characterization as a stain, use as a sensor, digital data storage and the uncontrollable cell division leading to the death of the last century have been used to treat cancer disease has accelerated research on this substance. High complexity absorption of this complex compound is an important feature. Singlet, together with oxygen production, has played an important role in photodynamic therapy studies. The interaction of the produced singlet oxygen with the cancerous cell reveals how important the phthalocyanines are in the health field. These properties of the phthalocyanines can be improved by suitable ligands and suitable metal ions to the molecule centers. Considering these properties, it is the subject of this thesis to synthesize light-sensitive phthalocyanines which provide higher singlet oxygen production containing Zn (zinc) metal ion. For this purpose, 9 different phthalocyanine compounds were synthesized and their photophysical and photochemical properties were investigated. Solvent effect, ligand position effect and halogen effect parameters affecting these properties have also been investigated.