Doğrusal denklemler ve eğim konusunun dinamik geometri yazılımı geogebra ile öğretiminin 8. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına ve kalıcılığa etkisi
The effects of teaching with dynamic geometry software geogebra on 8th grade students' conceptual understanding and permanence in linear equati̇ons and slope
  1. Tez No: 506545
  2. Yazar: KÜBRA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Doğrusal Denklemler ve Eğim”konusunun öğretiminde dinamik geometri yazılımı GeoGebra kullanımının sekizinci sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Bu araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Bu deneysel araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Kütahya ilinde 25'i deney grubu, 27'si kontrol grubu olmak üzere toplam 52 sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Deney grubunda GeoGebra destekli öğretim yapılırken kontrol grubunda mevcut müfredatla öğretim uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu, çoktan seçmeli ve boşluk doldurma 38 sorudan oluşan“Kavramsal Anlama Testi”(KAT) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere KAT deneysel işlem öncesinde ve sonrasında öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrenmeki kalıcılığı belirlemek amacıyla sontestten yedi hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Veriler, SPSS-17.0 paket programı yardımıyla bağımsız örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler t-testi, ANCOVA testi, Mann-Whitney U-testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubunda yürütülen GeoGebra destekli öğretimin kontrol grubundaki geleneksel öğretime göre kavramsal anlama ve öğrenmedeki kalıcılıkları üzerinde yüksek düzeyde anlamlı etki oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of using dynamic geometry software GeoGebra for teaching“Linear Equations and Slope”on 8th grade students' conceptual understanding and permanence. This study was conducted with a quasi-experimental method used a pre-test and a post-test with a control group. This experimental study was conducted in the second semester of 2016-2017 academic years with 52 eighth grade students in total (25 for experimental group, 27 for control group) in Kütahya province. While GeoGebra supported teaching was carried out in the experimental group, current curriculum teaching was applied to the control group.“Conceptual Understanding Test (CUT)”consisting of 38 questions with open ended, multiple choice and gap filling was used as data collection tool. The CUT was implemented to groups as a pre-test and post-test before and after the experimental application. The CUT was also implemented as a retention test seven weeks after the posttest to determine the permanence of learning. Data were analyzed with SPSS-17.0 packet program using independent samples t-test, paired samples t-test, ANCOVA, Mann-Whitney U-test and Wilcoxon signed-rank test. As a result of the research, it was determined that GeoGebra supported instruction carried out in the experimental group had a significant large effect on the conceptual understanding and permance in learning according to the traditional teaching in the control group.