Kömür yıkama sularının deşarj edildiği Bakırçayıʼndan sulanan tarım topraklarının su tutma karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the water holding characteristics of agricultural soils that are irrigated from the Bakirçay where the coal washing water is discharged
- Tez No: 506564
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Manisa ili Soma ilçesinde bulunan kömür yıkama sularının deşarj edildiği Bakırçayıʼndan sulanan bazı tarım topraklarının su tutma karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, organik karbon ve tane büyüklük dağılımı (tekstür) analizleri yapılarak toprakların farklı tansiyon (pF0, pF1.0, pF1.5, pF1.8, pF2.0, pF2.54 ve pF4.2) değerlerindeki % nem içeriklerinin tayin edilmesiyle birlikte toprakların su tutma karakteristikleri (pF eğrileri) belirlenmiş, topraklarının su tutma karakteristiklerinin organik karbon ve tekstür arasındaki ilişkileri ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda yapılmış olan analizlerden elde edilen verilere göre, toprakların kil, silt ve kum içerikleri sırasıyla % 20-60, % 14-44 ve % 24-52 arasında değiştiği, tekstür sınıflarının killi, tınlı, kumlu killi tın ve killi tın olarak değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, toprakların organik karbon (OC) değerlerinin % 1.10-19.90 arasında değiştiği, pF0, pF1.0, pF1.5, pF1.8, pF2.0 tansiyon değerlerindeki % nem kapsamlarının sırasıyla % 18.14-37.54, % 17.58-34.10, % 16.9932.54, % 16.56-28.04 ve % 15.66-25.47 arasında değiştiği belirlenmiştir. Söz konusu toprakların tarla kapasitesi (pF2.54) ve solma noktasındaki (pF4.2) % nem kapsamlarının ise sırasıyla % 14.01-24.25, % 12.13-22.11 aralıklarında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the water holding characteristics of agricultural soils that are irrigated from the Bakırçay where the coal washing waters are discharged and that found in Soma district in Manisa province. In this study, organic carbon analysis and grain size distribution (texture) analysis done and by applying different tensions (pF0, pF1.0, pF1.5, pF1.8, pF2.0, pF2.54 and pF4.2) to the soils, the water holding characteristics (pF curves) of the soil is resulted and the relationships between the organic carbon and texturing are revealed, with the moisture contents of these soils were determined. According to the values obtained from the analyses made at the end of the study, clay, silt and sand contents of the soil were found between 20-60 %, 14-44 % and 24-52 % respectively. However, organic carbon (OC) values ranged between 1.10-19.90 %, while the moisture % ranges under the tensions of pF0, pF1.0, pF1.5, pF1.8, pF2.0 were changed between 18.14-37.54 %, 17.58-34.10 %, 16.99-32.54 % , 16.56-28.04 % and 15.66-25.47 % respectively. Moisture content in field capacity (pF2.54) and wilting point (pF4.2) were changed between 14.01-24.25 % and 12.13-22.11 % respectively.