Çeşitli ölçülerdeki mobilya kapaklarında levha türü ve menteşe konfigürasyonunun yer değiştirme özelliklerine etkileri
Determine the effect of the board type and the hinge configuration on displacement of various sizes of furniture doors used in box type furniture
  1. Tez No: 506563
  2. Yazar: ALİ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, kutu mobilyalarda kullanılan çeşitli ölçülerindeki mobilya kapaklarında levha türü ve menteşe konfigürasyonunun yer değiştirme (sarkma) özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, ahşap esaslı levhalardan hazırlanan olan 1/1 ölçekli deney örneği kapaklarının statik ve yorma yükleri altındaki yer değiştirme özellikleri belirlenmiştir. Ahşap esaslı levha olarak, deney örneklerinin hem gövde hem de kapak elemanlarında melamin kaplı yonga levha (YLLAM) ve melamin kaplı lif levha (MDFLAM) kullanılmıştır. Kapaklar, 4 farklı genişlik (40, 50, 60 ve 80 cm) ve 3 farklı yükseklik (80, 100 ve 120 cm) olmak üzere 12 ayrı ölçüde hazırlanmıştır. Kapakların gövdeye bağlantısında ise 2 menteşe, 3 menteşe ½ h ve 3 menteşe ¾ h konumlarında olmak üzere 3 farklı menteşe konfigürasyonu uygulanarak menteşe bağlantıları yapılmıştır. Gövde ve kapaklar aynı malzemeden olmak koşuluyla, 2 farklı malzeme, 12 farklı kapak ölçüsü, 3 farklı tas menteşe konfigürasyonu ve her örnekten 3 yineleme olmak üzere iki farklı deney için toplam 432 deney örneği hazırlanmıştır. Statik deneylerde üniversal test cihazı yardımıyla kapakların moment taşıma kapasiteleri ve statik rijitlik katsayıları belirlenmiştir. Yorma deneyleri ise EN 14074 – 2004 standardında belirtilen esaslara göre yapılmış ve yorma rijitlik katsayıları belirlenmiştir. Tüm hesaplamalar her bir kapak ölçüsü için yapılmış ve ayrı ayrı istatistiksel analizlere tabi tutulmuşlardır.. Deney sonuçlarına göre, malzeme türü olarak MDFLAM malzemenin YLLAM malzemeye göre daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Menteşe konfigürasyonu olarak ise 3 menteşe ve ¾ h bağlantılı konumlu kapakların diğer bağlantı konfigürasyonlarına göre daha rijit bağlantı sağladığı sonucuna varılmıştır. Çalışma sonucunda, mobilya sektöründe kullanılan farklı ölçülerdeki mobilya kapaklarında her bir kapak ölçüsü için en düşük maliyetle en yüksek rijitlik sağlayan malzeme türü ve uygun menteşe konfigürasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the board type and the hinge configuration on displacement of various sizes of furniture doors used in box type furniture. For this purpose, static and torsional displacement properties of 1/1 scaled test specimens made from wood-based boards were determined. Melamine-coated particle board (MCPB) and melamine-coated fiber board (MCFB) were used as wood-based boards in both cabinet and door elements of the test samples. The doors are prepared in 12 different sizes with 4 different widths (40, 50, 60 and 80 cm) and 3 different heights (80, 100 and 120 cm). Hinge connections were made by applying 3 different hinge configurations, 2 hinges, 3 hinges ½ h and 3 hinges ¾ h in the connection of the doors to the cabinets. A total of 432 test specimens were prepared for 2 different materials, 12 different door sizes, 3 different cup hinge configurations and 3 replications from each sample provided that the cabinet and the doors are the same material. In the static tests, torque carrying capacities and static stiffness coefficients of the covers are determined with the aid of a universal test machine. The fatigue tests were carried out according to the principles specified in EN 14074 - 2004 and the fatigue coefficient of stiffness were determined. All calculations were made for each door size and subjected to statistical analyzes severally. According to the results, it was determined that MCFB material as material type gives better results than MCPB material. As a hinge configuration, 3 hinges and ¾ h doors have resulted in a more stiff connection than other connection configurations. As a result of the study, the type of material that provides the highest stiffness at the lowest cost for each door size and the appropriate hinge configurations have been determined in furniture doors of different sizes used in the furniture sector.