Jameson flotasyon hücresinin dizaynı ve çalışma değişkenlerinin incelenmesi
Design of Jameson cell and investigation of working parameters
  1. Tez No: 96935
  2. Yazar: YAŞAR ÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Jameson Flotasyon Hücresi, flotasyonu problemli olan ince taneli cevherlerin zenginleştirilmesi için geliştirilmiş bir flotasyon aletidir. Başlangıçta cevher hazırlama ve zenginleştirilme tesislerinde kullanılmıştır. Daha sonra kömür ile yapılan pilot çaplı denemelerden sonra, kömür yıkama tesislerinde kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda endüstriyel hammaddeleri zenginleştirmek ve tesis atık sularının arıtımında da endüstriyel amaçlı kullanılmaktadır. Maden endüstrisinde özellikle kömür ve cevher zenginleştirmede kullanılmaktadır. Bu çalışmada laboratuvar ölçekli bir Jameson hücresi dizayn edilmiştir. Ayrıca hücrenin çalışma prensibi ve değişkenleri konusunda ayrıntılı bir literatür bilgisi verilmiştir. Deneysel çalışmalarda besleme debisi, düşey boru çapı ve köpürtücü miktarı gibi çalışma değişkenlerinin gaz hold-up üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca klasik flotasyon hücresi ile karşılaştırmak amacıyla kuvars yüzdürme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Jameson flotation cell is a flotation equipment developed for the enrichment of fine-particle ores that cause problem in flotation. Initially, it was used for the purposes of preparation and concentration in mineral processing plants. After the pilot scale works had been done with coal, it has been begun to use in coal washing plants., In recent years, it has found increasing use in concentration of industrial minerals and purification of plant water. In mining industry, it is mainly used in concentration of ore and coal. In this study, a laboratory scale homemade Jameson flotation cell was designed. Detailed literature survey about the working parameters was performed to enlighten successive studies. In the experimental works, the effects of the working parameters such as feed flowrate, diameter of downcomer and frother dosage on the gas hold-up were investigated. In addition, quartz flotation experiments were conducted to compare Jameson cell to conventional flotation cells.