Elektrikli otomobil yol asistanı ve uzak ölçüm sistem tasarımı
Electric automobile road assistant and telemetry system design
  1. Tez No: 506566
  2. Yazar: ABDULMUTALİP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bir sistemin uzaktan kontrol edilmesi anlamına gelen telemetri (uzak ölçüm), sisteme ait verilerin elde edilmesini ve kaydedilmesini sağlayan uygulamaları kapsar. Elektrik, doğalgaz, araç takip, petrol ve su boru hatlarının izlenmesi, içme suyu, göl veya atık su tesislerinin izlenmesi gibi pek çok uygulama alanına sahiptir. Telemetri sistemi giriş aygıtı olarak bir transdüser birimi, radyo dalgaları şeklindeki bir iletim ortamı, sinyal işleme birimleri ve verileri görüntülemek için gerekli parçaları içerir. İlgili alandaki bilgilerin sistem tasarımcısı veya operatöre uzaktan ölçülmesini ve raporlanmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu çalışmada elektrikli bir otomobilin batarya ve motor sistemlerinden alınan veriler, Arduino ile işlenerek telemetri sistem tasarlanmıştır. Yapılan uygulama sayesinde elektrikli bir otomobilin, sıcaklık ve şarj durumu ve bataryadan çektiği akım, gerilim bilgileri uzaktan takip edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Telemetry which means remote control of a system, includes applications that enable the acquisition and recording of systematic data. It has many applications such as electricity, natural gas, vehicle tracking system, monitoring of oil and water pipelines, monitoring of drinking water, lakes or waste water installations. The telemetry system contains a transducer unit as an input device, a transmission medium in the form of radio waves, signal processing units and the requisites to display the data. It is a technology that enables the system designer or operator to report and remote measurement of information. In this study, the data received from the battery and motor systems of an electric automobile was designed with a telemetry system by processing with Arduino. With the application, the temperature and charging status of an electric car and the current and voltage information from the battery can be monitored remotely. KEYWORDS: ELECTRIC