Web tabanlı sanal sınıf uygulamaları için e-stüdyo modeli ve optimizasyonu
E-studio model for web based virtual classroom applications and optimization
- Tez No: 506575
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uzaktan eğitim, zamandan ve mekândan bağımsız olarak ders danışmanı, öğrenci ve eğitim materyallerinin iletişim ve eğitim teknolojileri aracılığıyla bir araya getirildiği eğitim biçimidir. Uzaktan Eğitimde derslerin sunumu senkron (eşzamanlı) ve asenkron (eşzamansız) olacak şekilde iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Asenkron eğitimin temelinde, öğrencilerin ders içeriklerine ulaşabildikleri, ödev ve projelerini takip ettikleri veya ara sınavlarını yaptıkları platform olan Eğitim Yönetim Sistemi bulunmaktadır. Bu model öğrenci merkezli olup eğitim zamanı, yeri ve içeriği öğrenci ihtiyaçlarına göre yine öğrenci tarafından belirlenir. Senkron eğitim ise, mekândan bağımsız ancak zamana bağımlı olarak yapılan eğitim türüdür. Öğrencilerin farklı mekânlarda ama aynı zaman diliminde ders danışmanı ile etkileşimli olarak gerçekleştirdikleri bir eğitim yöntemidir.“e-Stüdyo”uzaktan eğitim alanında online(senkron) eğitim veren üniversitelerde/kurumlarda ders alan öğrencilerin derse aktif katılımlarını ve öğretim elemanlarının ilgi çeken dersler oluşturmalarını sağlayan ortamlardır (Türk Patent Enstitüsü, Tasarım Tescil Numarası: 201100256). Bu çalışmanın ilk aşamasında e-stüdyoda bulunan eğitim teknolojileri ve kullanımı üzerinde durulmuştur. Kullanım sürecinde öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından karşılaşılan olumsuzluklar tespit edilerek bu olumsuzluklar kullanılan donanımların bilişsel ve eğitim ergonomisine göre yeniden düzenlenmesi sonucunda e-stüdyo modeli optimize edilmiştir. Çalışmamızın ikinci aşamasında e-stüdyo içerisindeki aydınlatma düzeyi optimize edilmiş ve interpolasyon fonksiyonu ile modellenmiştir. Çalışmamızın üçüncü aşamasında e-stüdyo içerisinde toplam ses şiddet düzeyinin sayısal analizi yapılmış ve düzlem interpolasyonu ile modellenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde e-stüdyo ile ilgili değerlendirme çalışmaları ve sonuçları ile farklı üniversitelerdeki e-stüdyo uygulamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Distance education is an education system that course counselor, students and education materials are gathered at different place and time by communication technology. The presentations of courses at distance education are carried out in two different ways as synchronous and asynchronous. There is a learning management system on the basis of asynchronous training in which platform students can reach their courser content, observe their assignments and projects or have their midterms. In this method student decides learning and reach the material about course by himself. On the other hand the synchronous education is a kind of education that is made space indepent but time dependent. It is an educational method that the students perform in different places but at the same time in an interactive way with the course adviser.“e-Studio ”is a platform that enables the active participation of students who take courses in online (synchronous) education at universities / institutions and it enables platforms for instructors to create interesting lectures. (Turkish Patent Institute, Design Registration Number: 201100256 In the first phase of this study, the e-studio's educational technologies and their use are emphasized. e-studio model was optimized by identifing the negatives encountered by the instructors in the process of using the e-studio model, and rearranging the negatives according to the cognitive and educational ergonomics. In the second phase of our work, the lighting level in the e-studio is optimized and modeled with the interpolation function. In the third stage of our study, numerical analysis of the total sound intensity level in the e-studio was made and modeled by plane interpolation. In the last part of our study, e-studio evaluations and results and e-studio applications in different universities were presented.