Harran ovası koşullarında farklı ekim zamanlarının ve generatif dönemde farklı zamanlarda sulama sonlandırmanın mısır verimine etkisi
Effects of different sowing time and different water cutting times in generative stage on the yield of corn under the harran plain conditions
- Tez No: 456501
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İDİKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, 2015 yetiştirme sezonunda Harran Ovası ekolojik koşullarında üç farklı dönemde ekilen tane mısırda (Zeamays L.) tepe püskülü çıkışı sonrası en uygun sulama sonlandırma (SS) döneminin belirlenmesi amacıyla GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonunda yürütülmüştür. Deneme; bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş olup, ana parsellere üç ekim zamanı (20 Nisan, 20 Mayıs ve 20 Haziran ) alt parsellere ise altı farklı sulama sonlandırma (Tepe püskülü çıkışı sonrası 7, 14, 21, 28, 35 ve 42 gün ) konuları uygulanmıştır. Materyal olarak Pionner 32T83 mısır çeşidi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This was study carried out to determine the appropriate water cutting period after tasseling stage in the different three sowing times of corn (Zeamays L.) at the GAP Agricultural Research Institute, Talat Demirören Research Station under harran plain conditions in 2015 growing season. The trial was established in randomized block design as split plots with three replications. Three sowing times (20 April, 20 May and 20 June) were applied to the main parcels and six irrigation cuttings (IC) (7, 14, 21, 28, 35 and 42 days after the top tassel) were applied to the sub-parcels. The variety of Pionner 32T83 was used as material.