Okul öncesi sanat eğitimi için geliştirilen grafik aplikasyon öğrenme modeli
Graphic application learning model developed for preschool art education
  1. Tez No: 506632
  2. Yazar: MERVA KELEKÇİ OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Sanat, evrensel bir dile sahiptir. Bu nedenle herkes tarafından anlaşılabilir olması gerekmektedir. Sanat eğitiminin katkısı, bireyin gelişimi için gerekli olan farklı disiplinlerin öğretiminde yadsınamaz bir gerçek olduğu kanıtlanmış bilimsel bir bilgidir. Sanatla birlikte gelişim gösteren sanat eğitimi, görsel olan her biçim için devamlılığı sağlar ve öğrenmeyi güçlendirir. Okul öncesi dönemde sanat eğitimi, bireylerin gelişim, öğrenme ve yaratıcılıklarını destekleyen uygulamaları ve faaliyetleri kapsamaktadır. Ailede başlayan eğitim, okul ve çevre ile devam etmektedir. Erken çocukluk döneminde sanat eğitimi alan bireyler yaratıcılık bakımından gelişmiş olup bakış açıları daha estetik ve farkındalık sahibi kişiler olarak yetiştikleri görülür. Bu dönemde alınan sanat eğitimi bireylerin sanat ve diğer disiplinlerle akademik bir bağ kurabilmesini sağlayacaktır. Sanatı teknolojiyi kullanarak eğitim sürecine aktarmak bireyin öğrenmesini doğrudan etkilemektedir. Okul öncesi bireylerde sanatı sevdirmek ve estetik bakış açısı oluşturup öğrenmeyi sağlamak için tablet ile yeni bir öğrenme modeli geliştirilmiştir. Bu öğrenme modeli, küçük yaşlardaki bireylerin görsel algılarında anlamlı bir sonuç oluşturmaktadır. Sanat içerikli aplikasyon eğitimi, okul öncesinde 4-6 yaş arasındaki çocuklarla bireysel olarak gelişimlerini destekleyecek yönde bir uygulama olarak geliştirilmiştir. Uygulama, bireyin yaşı, öğrenim durumu, algı ve görsel zekâsı dikkate alınarak hazırlamış olup, dijital bir ortamda güncel kullanılan tablette uygulanmıştır. Uygulama sonrasında bireylerin öğrendiklerini ölçebilmek için anket yapılmıştır. Bireylerin gelişimlerini destekleyecek açık uçlu soruyla yorumlama, analiz yapabilme yetenekleri çözümlenmiştir. Okul öncesi bireylerin sanat eğitimlerini destekleyecek olan aplikasyon oyun yöntemi kullanılarak mantıksal düşüncelerinin eğitilmesi, bilişsel, duyuşsal ve akademik becerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art has a universal language. For this reason, it needs to be understandable by everyone. The contribution of art education is a scientific knowledge that has proven to be an undeniable fact in teaching different disciplines necessary for the development of the individual. Art education, which develops with art, provides continuity for every form of visual and strengthens learning. Art education in preschool period includes practices and activities that support the development, learning and creativity of individuals. The education that started in the family continues with the school and the environment. Individuals who study art in early childhood are developed in terms of creativity, and their point of view is seen to be more aesthetically and conscious. The education in this period will enable individuals to establish an academic connection with art and other disciplines. Transferring art to the education process of using technology directly affects the learning of the individual. A new learning model with tablets has been developed for pre-school children to love art and create an aesthetic point of view. This model of learning constitutes a significant result in visual perception of young individuals. Art-based application education was developed as an application to support the individual development of children between 4-6 years of age in preschool. The application is based on the age, educational status, perception and visual intelligence of the individual, and is applied in a digital environment on the current tablet. After the application, the survey was conducted to measure what individuals learned. The ability to interpret and analyze with open-ended questions to support the development of individuals has been resolved. The aim of this course is to develop cognitive, emotional and academic skills by using the application game method that will support the art education of pre-school students.