Konya'nın Meram ilçesinde yer alan peyzaj alanlarındaki otomasyon sulama sistemi uygulamalarının irdelenmesi
Investigation of the application of automation irrigation system in the landscape area in the Meram of Konya
  1. Tez No: 506633
  2. Yazar: MEVLÜT CİHAN DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8496
Özet
Bu çalışmada, Konya yöresinde yağmurlama sulama yöntemi uygulanan üç faklı peyzaj alanında, sulama sistemleri incelenmiş ve mevcut sulama durumu ortaya konmuştur. Mevcut koşullar göz önüne alınarak sistem unsurları yeniden projelendirilmiş ve mevcut yağmurlama sulama sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, incelenen yağmurlama sulama sistemlerinin proje kriterlerine uygun olarak boyutlandırılmadığı, gereksinim duyulan kontrol birimi unsurlarının tesis edilmediği, sulama programı yapılmadan bitkiye ihtiyacından fazla sulama suyu verildiği, mevcut koşullarda kullanılan yağmurlama sulama sistemlerinin önerilen yağmurlama sulama sistemlerinden daha maliyetli olduğu, sistemlerin işletme biçiminin ve düzenlenmesinin doğru bir biçimde yapılmadığı tespit edilmiştir. Araştırma alanlarında yapılan incelemelerde, uygulanan yağmurlama sulama sistemlerinin projelenmesinde, kurulumunda ve işletilmesinde belirlenen bu eksiklerin, yetiştiricilerin yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu sorunun giderilmesi ile ilgili konuda eğitim-öğrenim almış uzman mühendislerin teknik desteği ile çözülebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, irrigation systems were investigated and irrigation conditions were revealed in a three-faced landscaping area where irrigation method was applied in Konya region. Considering the current conditions, the system components have been re-projected and compared with existing irrigation systems. As a result, it is concluded that irrigation irrigation systems examined are not sized according to the project criteria, irrigation irrigation systems used in existing conditions are more costly than the recommended irrigation systems, irrigation system components are not installed, irrigation program is not installed, it was determined that it was not done correctly. In the studies conducted in the research areas, it was observed that these shortcomings determined in the projecting, installation and operation of the applied sprinkler irrigation systems were due to the fact that the breeders did not have sufficient knowledge. As a result, it is considered that the technical support of expert engineers who have education and training can solve this problem.