Attitudes towards using augmented reality in corporate training: A case study
Kurumsal eğitimlerde artırılmış gerçeklik kullanmaya yönelik tutumlar: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 506634
  2. Yazar: NİLAY GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. BİRGÜL KUTLU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Teknolojinin hızla değiştiği ve günlük hayatımıza yenilikler kattığı çağımızda, iç eğitmenlerin yeni neslin ihtiyaçlarına uygun hareket etmek için teknolojiye ve yönelimlere hükmedebilmeleri ve eğitimlerinde doğru şekilde uygulayabilmeleri gerekiyor. Arttırılmış Gerçeklik (AG), teknolojinin sunduğu yeni olanaklardan birisidir. Kurumsal eğitimlerde AG kullanımına yönelik sayıca az çalışma bulunmakta ve bunu arttırmanın yolu, iç eğitmenlerin bu konuda yetiştirilmesinden geçmektedir. Bu çalışmanın amacı, iç eğitmenlerin AG ile ilgili bilgi düzeyinin ve AG'yi eğitimlerinde kullanmaya yönelik tutumlarının incelenmesidir. Bu amaçla, bir tekstil-perakende şirketinde, 61 iç eğitmen; ön test ile başlayan, bilgilendirme ve uygulama eğitimi ile devam eden, son test ve görüşmeler ile biten bir vaka çalışmasına katılmışlardır. Teknoloji Kabul Modeli'ne dayanan araştırmada toplanan veriler; bağımlı örneklem t-testi, regresyon, ANOVA ve bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, bilgilendirme eğitiminin sonunda; katılımcıların, AG deneyimini sevdiği, eğitimde kullanımı hakkında“faydalı”,“eğlenceli”,“etkileşimli”,“yaratıcı”ve“motive edici”gibi olumlu yorumlarda bulunduğu ve eğitimlerinde kullanmaya yönelik tutum geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca, AG'nin farklı eğitimlerde kullanımına yönelik örnekler ile AG uygulamasının gelişmesi gereken teknik özelliklere yönelik önerilerde bulunmuşlardır. Literatürü destekleyen başka sonuçlar da gözlemlenmiş olup, AG'nin kurumsal eğitimlerde kullanımına yönelik olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing world, trainers are required to develop themselves for using technology in their trainings to reach the new generation's needs, and Augmented Reality (AR) is one of the novelties coming with developing technology. Many researches show the benefits of AR usage in education but there are limited studies for corporate trainings. Increasing the use of AR in corporate trainings exactly depends on the development of internal trainers. This study aims to investigate the knowledge level and attitudes of internal trainers about AR usage in education. Based on this purpose, a case study was undertaken with 61 people in a corporate retail company, Turkey. Participants attended to a training session about AR, started with an awareness survey and finished with evaluation survey and interviews. Theoretical model of this study is based on Technology Acceptance Model (TAM). The hypotheses are tested by paired samples t-test, regression, ANOVA and independent samples t-test analysis. The results showed that after two-hours training and application session, almost all participants liked the whole AR experience and found it“beneficial”,“funny”,“engaging”,“interacting”,“creative”and“motivating”for educational use. They have also intended to use AR in their trainings. The other new implications are the suggestions of internal trainers for AR usage examples in different training types and for the development of AR platforms or applications. There are some other findings supporting previous studies. As a result, the future of AR usage in corporate trainings looks bright.