Task type and online planning as mediating factors in the oral performance of l2 learners
Ödev türü ve çevrimiçi planlama olanaklarının yabancı dildeki sözlü performans üzerindeki etkileri
- Tez No: 506664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma bilişsel ödev zorluğunun İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenmiş olan öğrencilerin konuşma performanslarındaki sözdizimsel karmaşıklığı ve sözcük doğruluğunu ne şekilde etkilediğini incelemekte ve sonuçları iki modelin varsayımlarını göz önünde bulundurarak rapor etmektedir. Bu modeller Biliş Hipotezi ve Sınırlı Dikkat Kapasitesi Modelidir. Biliş Hipotezi insanlarda çoklu dikkat kaynaklarının olduğunu savunmakta ve bu sayede bilişsel ödev zorluğunun arttırılmasının öğrencilerin performanslarındaki sözcük doğruluğunu ve sözdizimsel karmaşıklığı eş zamanlı olarak arttıracağını varsaymaktadır. Sınırlı Dikkat Kapasitesi Modeli ise insanlardaki dikkat kapasitesinin sınırlı olduğunu iddia etmekte ve bu nedenle bilişsel zorluğu arttırılmış ödevlerde dikkatin sözcük doğruluğuna ve sözdizimsel karmaşıklığa yönlendirilemeyeceğini savunmaktadır. Bu modellerden yola çıkarak bu çalışmada bilişsel ödev zorluğu ödev türü ve çevrimiçi planlama yönlerinden değiştirilmiştir. Çalışmaya Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde okuyan altmış dört öğrenci katılmış ve bu katılımcılardan kendilerine verilen resimlerden yola çıkarak iki adet hikaye anlatmaları istenmiştir. Bulgular bilişsel ödev zorluğunun ödev türü çerçevesinde arttırılmasının katılımcıların performanslarının doğruluğunu arttırdığını ancak sözdizimsel karmaşıklık üzerinde bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Çevrimiçi planlamanın ise katılımcıların performanslarının doğruluğu ve sözdizimsel karmaşıklığı üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the separate and combined effects of manipulating task complexity along two dimensions in learners' accuracy and syntactic complexity levels and reports the results in the light of two influential hypotheses: the Cognition Hypothesis and the Limited Attentional Capacity Hypothesis. The former supports the presence of multiple attentional resources in humans, thus it predicts a concurrent increase in accuracy and syntactic complexity levels when the complexity of tasks is increased. The latter, on the other hand, argues for a limit in attentional resources and claims that paying simultaneous attention to both accuracy and syntactic complexity is not probable. In the light of these two hypotheses, this study aims to investigate how manipulating complexity along task type (Here-and-Now/There-and-Then) and online planning (Pressured/Unpressured) influences learners' syntactic complexity and accuracy levels. The study had an experimental design with sixty-four undergraduate students at a state university in Turkey. Participants completed two picture-based narrative tasks. Syntactic complexity was measured with global complexity, complexity by subordination, and phrasal complexity measures. Accuracy was measured as errors per 100 words, the ratio of error-free AS units, and the ratio of error-free clauses. The results showed that increased task complexity along task type resulted in higher accuracy levels, but it did not affect syntactic complexity scores significantly. Moreover, the availability or absence of online planning did not affect the syntactic complexity and accuracy levels.