Sıçanlarda mcfarlane flebi modelinde rosmarinik asidin flep nekrozunu engelleyici etkisi
Effect of rosmarinic acis on rat mcfarlane flap model
- Tez No: 506708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE SİNEM ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Rosmarinik asidin kimyasal yapısı bir fenolik asittir. Kafeik asit ve 3.4- dihidroksifenillaktik asidin esteridir. Rosmarinik asit antimikrobiyal, antiviral ve antienflamatuar özelliklerinin yanında antioksidan özelliği de sahip bir maddedir. Bu çalışmada Rosmarinik asitim ratlarda oluşturulan random paternli kranial bazlı McFarlane flep modelinde flep uç kısmında oluşan nekroz orani hasarı üzerine ve flep yaşayabilirliği üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada 200-300 gr arasında değişen 24 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlardan preoperatif McFarlane deri flebi kaldırılmasını takiben flep dokusu 4/0 prolen ile yerine adapte edildi. Bu çalışmada her grup 8'er sıçandan oluşacak şeklinde Rosmarinik asit+ etanol grubu, etanol grubu ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sıçanlara 1 hafta boyunca her gün bir kere, kontrol grubuna intraperitoneal serum fizyolojik; rosmarinik asit+etanol grubuna 4mg/kg etanol solüsyonu ve 20 mg/kg rosmarinik asit; etanol grubuna ise 4 mg/kg etanol içeren solüsyon intraperitoneal uygulandı. Bir haftanın sonunda anestezi ile uyutulmasını takiben sıçanların vena jugularis'inden kanlar ve Mcfarlane flebinden deri biyopsi örnekleri alınmasını takiben sakrifiye edildi. Kan ve deri örnekleri incelendi. Rosmarinik asit+ Etanol grubunda, kontrol grubu ve Etanol grubuna oranla serumda incelenen TNF-α,TOS, MDA ve TGF-β seviyelerinde anlamlı düşüş,histopatolojik incelemede ise fibroblast sayısı ve aktivitesinde artış, anjiyogenezde artma, lenfosit sayısı ve hücre nekrozunda anlamlı azalma izlendi.
Özet (Çeviri)
Chemical structure of rosmarinic acid is fenolic asit. It is the ester of cafeic acid and 3,4-dihydroxyfenyllactic acid. Rosmarinic acid is compound known with its antimicrobial, antiviral and antiinflamatory properties. In this study, effect of romarinic acid on distal ischemic necrosis and viability of random pattern cranially based mcfarlene flap model in rats. 24 Wistar Albino male rats between 200-350gr were used in this study. Mcfarlane skin flap was elevated and sutured back to its anatomic position in these laboratory animals. Rats were separated in three groups as rosmarinic acid+ethanol group, ethanol group, and serum physiologic group as control. Rats were treated with intraperitoneal injection of these molecules everday for a duration of one week. After one week, rats were sacrified. Blood and tissue specimens were analysed. Rosmarinic acid and ethanol group had meaningful TNF-alpha, TOS, MDA and TGF-B reductions, increase in fibroblast count and activity, increase in angiogenesis, lymphocyte count and decrease in tissue necrosis compared to control and ethanol groups. Results are statistically significant (p< 0,05). Rosmarinic acid is found to have positive effect on ischemia-reperfusion injury and flap viability. Extended studies need to be performed to obtain more information about this compound.