Sıçanlarda iskemi reperfüzyon hasarına uğratılmış kas flebi modelinde rosmarinik asit'in flep nekrozunu engelleyici etkisi
Effect of rosmarinic acid on necrosis of rat muscle ischemia reperfusion flap model
- Tez No: 506731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE SİNEM ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Doku iskemisi, özellikle serbest doku aktarımlarında büyük önem kazanmaktadır. Serbest doku aktarımları sonrasında iskemiden kaynaklanan yıkımın patofizyolojisinde reperfüzyon hasarı ve oluşan serbest radikallerin önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Plastik cerrahide flep sağ kalımı; hastaya ait özellikler, uygulanan cerrahi teknik ve iskemi zamanı ile doğrudan ilişkilidir. Reperfüzyon hasarı iskemi tarafından indüklenir ancak reperfüzyon tarafından tetiklenen spesifik süreçlere ikincildir. Reperfüzyon; mekanik, intrasellüer ve ekstasellüer süreçler ile hasar meydana getirir. Oksidasyon ve inflamatuar süreçleri azaltıcı etkileri nedeniyle Rosmarinik asit' in iskemi reperfüzyon hasarına uğramış fleplerde, flep sağ kalımına etkisini incelemek amacıyla bir çalışma planlanmıştır. Yapılan çalışmada ağırlıklıkları 200-300 gr arasında değişen Wistar Albino cinsi 24 adet erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlarda cerrahi girişim öncesi juguler venden 1 cc kan örneği alındı, gastroknemius kas flebi kaldırılmasını takiben, popliteal arter klemplenerek 120 dakika süreyle iskemi uygulandı. Sıçanlar kontrol grubu, etanol grubu ve Rosmarinik asit+ etanol grubu olmak üzere her grupta eşit hayvan sayısı olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Sıçanlara 1 hafta boyunca günde 1 kere enjeksiyon uygulandı. Kontrol grubundaki sıçanlara intraperitoneal serum fizyolojik uygulanırken, rosmarinik asit+etanol grubuna 4mg/kg etanol solüsyonu ve 20 mg/kg rosmarinik asit uygulanmıştır. Etanol grubuna ise 4 mg/kg etanol içeren solüsyon intraperitoneal uygulandı. 7.günün sonunda çalışmada yer alan tüm sıçanlardan juguler venden kan örnekleri alındı ve hayvanlar sakrifiye edildi. İskemi reperfüzyon hasarına uğratılmış kaslardan biyopsi örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Flap survival is directly related with patient characteristics, surgical technique and duration of ischemia. Ischemia bears great importance especially in free flap transfers. Reperfusion injury and free radicals have an important role in the pathophysiology of ischemia observed in free tissue transfers. Reperfusion injury is induced by ischemia but it is also secondary to several processes induced by reperfusion. Reperfusion causes injury through complex mechanical, cellular and extracellular pathways. This study has been planned to investigate the effects of Rosmarinik acid, which is an antioxidant and anti-inflammatory agent, on the survival of ischemia reperfusion injury flap model. 24 Wistar Albino rats weighing from 200 to 300 gr. were used. Following the elevation of gastrocnemius muscle flap, popliteal artery was clamped for 120 minutes. Rats were divided into three separate groups; Rosmarinik asit+ etanol group, etanol group and control group. Intraperitoneal serum physiologic was applied to the control group; 4mg/kg etanol solution and 20 mg/kg Rosmarinik asit was applied to the Rosmarinik asit+ etanol group and 1,5 ml solution containing 4 mg/kg etanol was applied to the etanol group for 1 week. The rats were sacrified at the end of 1 week. Blood samples and tissue biopsies were examined. TNF- α, TOS, MDA, lymphocyte count and cellular necrosis were decreased significant. Fibroblast count and angiogenesis activity were increased significant.