Ovaryan kitlesi olan hastalarda ileri MRG parametreleri kullanılarak lezyonların benign- malign ayrımı açısından olası katkılarının araştırılması
Possible differential diagnosis of patients with ovarian masses using conventional MRI parameters as well as the contributions of perfusion weighted imaging (PWI) and diffusion weighted imaging (DWI) to benign-malign differentiation of lesions
- Tez No: 506734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEMİZ OYSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada ovaryan kitlesi olan hastalarda lezyonların benignmalign ayrımı açısından yapılacak olan konvansiyonel MRG' nin katkılarının yanı sıra ileri MR parametreleri olan perfüzyon ağılırlıklı görüntüleme (PAG) ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG)' ı kullanarak ayırıcı tanıya olası yardımını araştırdık. Gereç ve Yöntemler: Ovaryan kitlesi olan 20-80 yaş arası, kadın doğum hastalıkları doktorları tarafından değerlendirilerek ek görüntüleme ihtiyacı ile kliniğimize başvuran olgulara onam alınarak 1.5 Tesla MRG yapıldı. Konvansiyonel MRG' ye ek olarak dinamik kontrastlı PAG ve DAG ileri parametreleri kullanıldı. Solid, kistik ve mikst natürdeki lezyonlardan farklı çeşitlerde ROİ (Region of interest) ile örnekler alınarak aralarındaki farklılıklar araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate possible differential diagnosis of patients with ovarian masses using conventional MRI parameters as well as the contributions of perfusion weighted imaging (PWI) and diffusion weighted imaging (DWI) to benign-malign differentiation of lesions. Materials and Methods: Ovarian masses of 20-80 years of age were evaluated by doctors of obstetrics and gynecology clinics and 1.5 Tesla MRI was performed on admission to our clinic. In addition to conventional MRI, dynamic contrast enhanced PWI and DWI advanced parameters were used. Differences between solid, cystic and mixed lesions were investigated by taking samples with ROI (Region of interest) in different varieties.